Search
Close this search box.

Hejtman Moravskoslezského kraje ocenil handicapované umělce

U příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených udělil hejtman kraje Ivo Vondrák ceny umělcům s handicapem. Vítězná díla i další tvorbu umělců se zdravotním postižením si ve čtvrtek 29. listopadu 2018 zájemci mohou prohlédnout v Galerii výtvarného umění v Ostravě na výstavě Svět kolem nás.

Ocenění handicapovaným umělcům předal hejtman kraje v rámci vernisáže výstavy Svět kolem nás. „Lidé mívají tendenci brát své zdraví jako samozřejmost. Proto je dobré si čas od času uvědomit, že s námi žijí i ti, ke kterým se osud nechoval přívětivě. Moravskoslezský kraj na tyto lidi myslí nejen v rámci sociální oblasti. Podporujeme sportovce s handicapem, příležitosti se snažíme vyrovnávat i v oblasti kultury. Tvorba handicapovaných umělců může pomoci tomu, aby se lépe začlenili do společnosti a cítili se být její součástí,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že kromě ocenění předá výhercům i finanční ohodnocení. „Mezi vítězná díla rozdělíme 50 tisíc korun. Řekl bych ale, že pro tyto umělce je mnohem cennější, že díky jejich tvorbě lidé lépe pochopí život, problémy a vnímání světa handicapovaných,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

První místo a finanční ocenění 25 tisíc korun získal Petr Kubal za kresbu tuší s názvem Pohodář. Za kolektivní dílo Květinová variace získali ocenění a 15 tisíc korun klienti ostravského denního stacionáře Žebřík Tereza Zahrajová, Karolína Vondroušová, Zuzana Kučerová a Martin Volf. Tito umělci společně vytvořili malbu akrylovými barvami na bambusovou roletu. Za mozaiku s názvem Poušť byla oceněna Tereza Šmídová, která obdržela odměnu 10 tisíc korun.

Čestná uznání si převzali Miroslava Domesová, Miluše Martínková, Petra Ďurková, Zdeňka Vlčková a Anežka Neužilová za sérii heraldických znaků Ostravy a tří jejích městských částí. Za básnickou sbírku ULICÍ DOLOROSA si čestné uznání odnesl Ondřej Hložek.

Vítěznou tvorbu si mohli zájemci prohlédnout v proběhu celého dne v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Součástí výstavy byla také díla, která vznikla díky stejnojmennému projektu Svět kolem nás. V průběhu celého roku měli handicapovaní umělci možnost navštěvovat dvě desítky výtvarných dílen, které byly přímo určené pro dospělé s postižením zraku, nevidomé a dospělé s mentálním a kombinovaným postižením.

„Problematika hendikepu je pro Galerii výtvarného umění v Ostravě důležitá a jsem moc rád, že se hendikepovaným s podporou Moravskoslezského kraje můžeme intenzivně a opakovaně věnovat už tolik let,“ uzavřel ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient