Házenkářky Slavie porazily Iuventu Michalovce 30:27

Házenkářky Slavie Praha porazily v 21. kole MOL ligy Iuventu Michalovce na vlastní palubovce 30:27, po poločase 17:14 a nadále drží naději na zisk medaile ze společné česko-slovenské soutěže. Vše navíc mají ve svých rukách, bez ohledu na výsledky ostatních týmů. Veronika Galušková opět předvedla proč roste v klíčovou a rozdílovou hráčku, svou skvělou levačkou vstřelila dvanáct gólů.
Svěřenkyně trenérů Richarda Řezáče a Františka Štiky udělaly k medaili významný krok, protože se odpoutaly od svých pronásledovatelek právě z východu Slovenska. Michalovce sice mají o zápas méně, ale i kdyby ho vyhrály, budou mít stejně v tabulce o bod méně. Slavii momentálně patří druhé místo, dva body za vedoucím Baníkem Most.

V příštím kole mají slávistky volno, pak následuje reprezentační přestávka. Nejbližší ligové utkání je zároveň posledním domácím v základní části. Ve čtvrtek před velikonocemi 29. března od 17.00 ve Vršovicích nastoupí Pražanky proti Zoře Olomouc. A před play-off se „rozehrají“ venkovním trojbojem. Zcela klíčový bude duel v Šale, kde půjde o medaili z MOL ligy, mezihrou bude utkání v Bánovcích nad Berbavou a závěr obstará zápas v Mostě. Při jisté konstelaci to může být přímý souboj a zlato z MOL ligy.

Druhý a třetí tým tabulky nabídly zaplněnému hledišti v Edenu krásnou a dramatickou ženskou házenou. „Podle očekávání šlo o utkání tzv. nahoru-dolů, což bylo dané kvalitou soupeře, který za žádného stavu nic nevypouští a hraje plných 60 minut. Na to jsme děvčata upozorňovali, že se bude rozhodovat až v samotném konci. To se potvrdilo,“ hodnotil zajímavou bitvu kouč Slavie Richard Řezáč a popisoval, jak se důležitý triumf rodil: „Dnes jsme byli výrazně efektivnější ve střelbě ze spojek než minulý týden ve Veselí nad Moravou. Pak se dá hrát se i soupeřkami jako jsou Michalovce. Děvčata odvedla dobrou práci a vítězství si zasloužila.“

Řezáč přiznal, že jeho družstvu pomohlo o dlouhodobějsí špatné rozpoložení soupeřek, které ani zdaleka nemají takovou výkonnost jako v předchozích čtyřech sezonách, kdy v interlize zvítězily. „Michalovce hrály pod svoje možnosti, ale to se projevuje delší čas. Vždyť ani doma proti Olomouci neodehrály dobré utkání. Dnes se to jen potvrdilo. I na tom jsme postavili naši taktiku, že nemají výkonnost, jakou by měly mít,“ poznamenal Řezáč, který k vlastnímu celku pravil: „Nechci vyzdvihovat individuality, protože jsme podali kvalitní kolektivní výkon. Jsem rád, že se střelecky dařilo na spojkách Haně Kvášové a Veronice Galuškové, které napravily to, co si vybraly v předchozích zápasech, kdy měly úspěšnost střelby hluboko pod standardem. Dnes jim to vyšlo nadstandardně. Rozhodly brankařky, my jsme je měli lepší. Tam byl základ úspěchu. Byli jsme efektivnější, navíc Michala Hillebrandová k tomu přidala parádní zákroky z křídel, což bylo velmi důležité.“

Podle Řezáče bylo důležité vedení od 13. minuty a… „Za klíčové bych označil, že jsme jim nedovolili vyrovnat, i když se soupeřky dotáhly na jeden gól. Následně jsme dokázali naši hru zorganizovat, nezmatkovali jsme. Dál jsme hráli disciplinovaně a přesně to, co jsme si stanovali. K tomu jsme poctivě a hodně střídali v systému obrany a útoku, takže jsem mohl hráčkám přes ty střídající předávat taktické informace. To nám taky zafungovalo,“ řekl Řezáč, který neskrýval radost, ale sám ví, že k medaili je třeba ještě odpracovat: „Tento zápas byl důležitý v tom, jestli potvrdíme, že se až do konce dokážeme prát o medailové umístění v MOL lize. Jsem rád, že se nám to podařilo. Neříkám, že máme medaili, protože nás čekají těžké zápasy v Šale a v Mostu, ani doma s Olomoucí to nebude jednoduché, ale… Poslední čtyři zápasy musíme odehrát ve stejné kvalitě jako dnes. Pak může pomýšlet na ‚nějaké‘ umístění.“


Slavia Praha – Iuventa Michalovce 30:27 (17:14)

Sestava a branky Slavie Praha: Kudláčková, Hillebrandová – Motejlová, Míšová, Novotná, Večeřová 1, Jačková 7, Tulipánová 1, Pokorná 1, E. Svobodová, M. Svobodová, Galušková 12/5, Šetelíková 2, Chlupová, Kvášová 6. Trenéři: Řezáč, Štika.

Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 5/5 – 2/2. Vyloučení: 3:2. Diváci: 300.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.