Search
Close this search box.

Havířovským seniorům v obecních bytech město postupně namontuje požární hlásiče

Do konce května budou mít v bytech všichni senioři, kteří jsou starší 65 let, namontovány hlásiče požáru. Za instalaci zodpovídá Městská realitní agentura (MRA), která spravuje městský bytový fond. V této fázi se to týká důchodců, kteří žijí osamoceně a jsou proto více ohrožení v případně vzniku požáru. Jedná se celkem o 1113 bytů. Celá tato akce vyjde zhruba na 400 tisíc korun a firmy dostaly na její realizaci 3 měsíce.

Podle primátorky Jany Feberové je hlavním důvodem investice města prevence a posílení bezpečí seniorů. „Není vůbec jednoduché, když člověk ve stáří zůstane na vše sám. V domácím prostředí naše ostražitost klesá a těch situací, na které je třeba dávat si pozor, je poměrně dost. Vše, čím pomůžeme zvýšit bezpečnost starších lidí v našich bytech, má proto smysl. Hlásiče požáru už nejednou zachránily lidský život, když upozornily obyvatele bytu na hrozící nebezpečí,“ zdůraznila primátorka.

Hlásiče jsou instalovány v souladu s předpisy požární ochrany. „Detektor požáru zaznamená kouř a oheň a vyhlásí poplach akustickým signálem. V případě požáru se tak výrazně zkracuje doba od jeho vzniku do zpozorování. Pro zásah profesionálů je totiž klíčové, kdy se o požáru dozví,“ uvedl jednatel MRA Robert Masarovič.

Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastější příčinou požáru je nedbalost. Poměrně dost požárů vzniká při vaření na plynovém sporáku, kdy jsou v jeho blízkosti například papírové utěrky, svíčky, žehličky nebo toustovače. To potvrzuje nájemkyně bytu v ulici Vrchlického č.p. 38 v Havířově Helena Neuwirthová, která vzpomněla na případ, kdy se sousedy přivolala hasiče, když z vedlejšího bytu pronikal kouř. Nájemník si po návratu z noční směny dal ohřát pizzu a mezitím usnul. Kdyby nepřijela pomoc včas, přiotrávil by se. „Jsem ráda, že mám v bytě užitečnou věc a pojistku, kdyby se cokoliv stalo. Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Z ohlasů vím, že jsou všichni rádi. Dostali jsme instrukce a letáček, abychom věděli, kdy a jak vyjmout baterku,“ přiblížila Helena Neuwirthová a doplnila, že montáž detektoru byla hotová za deset minut. Pokud se baterka začne vybíjet, pak se ozve slabý, ale odlišný signál, který postupně sílí, dokud se baterie nevymění.

Stále častějším důvodem vzniku požáru je elektrický zkrat vzniklý chybným elektrospotřebičem. Komplikovanější zásahy jsou v bytových domech, kde nájemníci odkládají na únikové cesty svoje věci, které tam zavazejí. „Hlídáme to. Naši správci upozorňují průběžně nájemníky, aby na chodbách neměli větší kusy nábytku,“ zdůraznil jednatel MRA Jiří Lankočí. V průměru k 40 procentům všech úmrtí při požárech dochází v bytech. Požáry v bytových domech mají jednoznačně závažnější dopady, než tomu bylo v předchozích letech. I když dochází v rámci celostátní statistky k poklesu celkového počtu požárů, jejich následky jsou v bytových domech stále závažnější. Pro bytové domy platí, že každý 85. požár končí úmrtím. Hasiči se shodují, že šance přežít silniční dopravní nehodu je mnohem vyšší než šance přežít požár v domácnosti. MRA od nového roku montuje hlásiče na baterku navíc do všech uvolněných bytů procházející rekonstrukcí, což je zhruba 500 bytů ročně. Do dnešního dne byly dokončeny opravy již 140 bytů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient