Havířovská ZŠ M. Pujmanové získala dotaci, v létě projde rekonstrukcí

Zateplení fasády, výměna oken, oprava střechy, zavedení rekuperace vzduchu ve třídách nebo nový bezbariérový vstup. To vše čeká během léta budovu Základní školy Marie Pujmanové v Havířově-Šumbarku. Rada města už vybrala zhotovitele, rekonstrukci však město záměrně směřuje převážně na prázdniny.

Jedna z největších havířovských škol je členěna do 8 pavilonů a v 17 třídách ji letošní školní rok navštěvuje 375 žáků. Škola sdružuje úplnou základní školu, školní družinu a školní jídelnu. ZŠ Marie Pujmanové funguje od roku 1986.

Na rekonstrukci školy za zhruba 50 milionů korun město využije evropské dotace z projektů z Operačního programu Životní prostředí. „Podařilo se nám získat dotace ze dvou projektů. Základní škola Marie Pujmanové je tak první škola, kde se nám v rámci jedné rekonstrukce podaří zrealizovat výměnu oken a zateplení budovy společně s nuceným větráním s rekuperací,“ uvádí hospodářský náměstek primátorky Karel Šlachta.

Investici do snižování spotřeby energie budovy školy tak může město pokrýt dotací až ve výši 40% uznatelných nákladů. Na nucené větrání s rekuperací si město sáhne až na 70% z uznatelných nákladů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.