Search
Close this search box.

Šestset dětí z hořícího divadla zachraňovali hasiči v Táboře. Naštěstí jen cvičně

Přibližně pět desítek hasičů, záchranářů, policistů, pracovníků divadla či městského úřadu se dnes v odpoledních hodinách zapojilo do taktického cvičení složek IZS – „Divadlo 2018“. Více než šest set dětí sleduje se svými učitelkami divadelní představení. Baví se a vůbec netuší, že pod jejich sedačkami v suterénu divadla začíná hořet… Dramatický scénář byl naplánován na taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, které dnes prověřovalo, jak zvládnou komplikovaný a vysoce specifický zásah.

Námětem cvičení byl simulovaný požár elektrorozvodů v truhlárně určené k opravě kulis. Zplodiny hoření pronikly do vzduchotechniky, kterou se rozšířily až do hlediště, kde v tu dobu sledovalo představení přibližně 650 žáků. Cvičení předpokládalo rychlé šíření požáru, silné zakouření budovy, a tudíž zkomplikování samoevakuace. Všichni diváci a herci byli zaměstnanci divadla z ohroženého prostoru evakuováni únikovými cestami do divadelního parku. Při hromadné evakuaci přibližně 660 dětí a 9 zaměstnanců divadla se v důsledku pádů zranilo pět žáků, kteří byli ošetřováni zdravotníky ZZS.

Při pokusu o lokalizaci požáru přenosnými hasicími přístroji se v zakouřeném a hlavně dispozičně velmi složitém prostoru ztratili dva členové preventivní požární hlídky. Oba ztratili orientaci a zůstali uvězněni na chodbě v prvním patře. Další tři hosté nemohli kvůli šířícímu se kouři opustit divadelní kavárnu a jediné místo, kde mohli dýchat, bylo otevřené okno kavárny ve druhém patře. Úkolem hasičů a dalších zasahujících složek byla v první řadě záchrana osob s následným tříděním zraněných, ošetřením a transportem, likvidace požáru a zajištění základních potřeb pro evakuované.

„Intoxikovaní“ členové preventivní hlídky byli hasiči vyhledáni a evakuováni za využití dýchací techniky. Tři osoby z kavárny hasiči evakuovali z vnějšku budovy automobilovým žebříkem.
Poté, co byli všichni zachráněni, procvičili hasiči společně s pracovníky městského úřadu zajištění přechodného pobytu pro 100 evakuovaných žáků, kteří po dobu přibližně dvou hodin čekali na zajištění náhradní autobusové přepravy.

Velitel zásahu pro lepší koordinaci všech zasahujících a efektivní řízení zásahu vytvořil štáb velitele zásahu, ve kterém spolupracoval s členy pro nasazení sil a prostředků, pro týlové zabezpečení a pro spojení a komunikaci.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient