Hasiči z Jaroměře oslavili své výročí Dnem IZS

Sobotní odpoledne patřilo v Jaroměři složkám integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje. Dnem IZS oslavili dobrovolní hasiči z Jaroměře 145. výročí své existence a profesionální hasiči zde fungují už kulatých 40. let. Odpoledne začalo slavnostním oceněném příslušníků HZS Královéhradeckého kraje i členů SDH Jaroměř.

Den IZS v Jaroměři se konal v sobotu 23. 6. při příležitosti oslav 145. výročí založení SDH Jaroměř a 40. výročí fungování profesionálních hasičů v Jaroměři. Slavnostní zahájení odstartovalo v pravé poledne u ZŠ Na Ostrově, kde proběhlo ocenění příslušníků HZS Královéhradeckého kraje a členů SDH Jaroměř. Zároveň zde byla položena květina k soše T. G. Masaryka, čímž si všichni přítomní připomněli letošní 100. výročí vzniku samostatného Československého státu.

Služební medaili „Za věrnost III. Stupně“, která se uděluje jako ocenění příkladného plnění služebních povinností ve spojení s dobrou trvání služebního poměru více než 10 let služby, si z rukou ředitele HZS Královéhradeckého kraje brig gen. Ing. Františka Mencla převzali příslušníci:

nstržm. Jaroslav Ticháček
pprap. Miroslav Reil
pprap. Ing. Adam Pirner
nstržm. Tomáš Nejman
nstržm. Jiří Batelka
nstržm. Pavel Andrejs

Všichni ocenění příslušníci HZS Královéhradeckého kraje slouží na stanici v Jaroměři.

Z rukou starosty města Ing. Jiřího Klepsy si převzalo dvanáct členů SDH Jaroměř pamětní listy města udělené při příležitosti 145. výročí založení SDH. Pamětní listy obdrželi: Miloslav Paclík, Eduard Petiška, Josef Beran, Jiří Stein st., Jiří Stein ml., Petr Kučera st., Petr Kučera ml., Luděk Novák, Karel Vašátko, Miroslav Josefi, Karel Netuka a Ladislav Čížek.

Další část programu se nesla v duchu prezentace složek IZS. Po celé odpoledne byla k vidění historická i současná zásahová technika, ale probíhaly také dynamické ukázky. Policisté předvedli ukázku zadržení nebezpečného pachatele, hasiči spolu se zdravotnickou záchrannou službou pak nasimulovali dopravní nehodu s vyproštěním zraněné osoby. Hasiči se dále postarali o ukázku činnosti kynologa HZS ČR, ukázali způsoby hašení rozpáleného oleje a lezecká skupina z Náchoda předvedla záchranu osoby ve výšce. Městská policie Jaroměř prezentovala divákům způsoby zadržení pachatele za přítomnosti služebních psů. Do historie se pak diváci přenesli díky SDH Zvole, jehož členové názorně předvedli způsob hašení historickou stříkačkou z konce 19. století, která je doposud stále funkční. Na závěr odpoledne předvedly ukázku požárního útoku děti z SDH Semonice.

Na návštěvníky čekal bohatý program, který připravily jednotlivé složky IZS a další partneři akce. O hudební doprovod se postarala kapela Dostavník a taneční vystoupení předvedly divákům mažoretky CARMEN Jaroměř při DDM Klíč.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz