Hasiči nacvičovali záchranu osob ze zamrzlé vodní hladiny

Prvním společným praktickým výcvikem byla obsluha nového AZ30 Mercedes a kondiční jízdy. To ale není tak zajímavé, takže přinášíme info o tom dalším, který společně s příslušníky PS HZS ŽR absolvovali i členové JSDH.

Prvním společným praktickým výcvikem byla obsluha nového AZ30 Mercedes a kondiční jízdy. To ale není tak zajímavé, takže přinášíme info o tom dalším, který společně s příslušníky PS HZS ŽR absolvovali i členové JSDH.

Ač bylo ne příliš příjemných -5°C, ve vodě bylo poměrně dobře. Hasiči zde využili nové „suché“ obleky pro zásahy ve vodě. Díky dlouhodobým mrazům bylo celkem problematické vytvořit v ledu otvor pro výcvik, neboť tloušťka ledu byla přes 30cm. Ale po chvíli snažení se povedlo a tak proběhlo praktické vyzkoušení několika postupů záchrany osob propadlých do vody pomocí různých pomůcek a postupů.

K tomuto výcviku si přečtěte několik praktických rad, pokud vás napadne jít si na nějakou zamrzlou vodní hladinu zabruslit, nebo si přes ní jen zkracovat cestu. Aktuální to bude právě s příchodem jara a vyšších teplot.

Nechoďte sami, ale vždy minimálně ve dvou, a vždy s rozumným odstupem. Pokud se pod jedním proboří led, druhý mu může poskytnout základní pomoc (hodit tonoucímu nějaký předmět, aby se s ním dotyčný držel nad hladinou, nebo předmět, kterým jej vytáhne – hůlku, bundu,…) ale hlavně musí zavolat pomoc. Není vyloučené, že se při záchraně může propadnout i zachránce.
Důležité je zachovat klid, ale postupovat rychle, neboť po dvou minutách pobytu v takto studené vodě již dochází ke ztrátě citlivosti v prstech a končetinách, takže se stěžuje možnost spolupráce samotným zachraňovaným.

V případě poskytování pomoci se při přiblížení k zachraňovanému pohybujte v leže, rozprostřete tak svou váhu na větší plochu a nedochází k bodovému zatížení ledu, tudíž zmenšíte pravděpodobnost proboření.
Pohybujte se ze směru, kterým jste přišli – tam vás led ještě před probořením unesl.

V místech přítoků a odtoků vody z nádrží / rybníků / jezer bývá led vždy tenčí, protože dochází k neustálému proudění teplejších vod.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.