Hasiči Královéhradeckého kraje pomáhají i ve vzduchu

Práce hasičů nespočívá jen v likvidaci požárů nebo odstraňování následků dopravních nehod. Jsou zároveň proškoleni pro zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou a existuje také skupina HZS Královéhradeckého kraje, která je předurčena pro společné zásahy se zdravotnickými záchranáři prostřednictvím letecké záchranné služby.

Pád sportovního lezce ze skalní věže Polední do rokliny v nepřístupném terénu Adršpašsko-teplických skal zalarmoval v pátek 21. září 2018 nejen záchranáře v okolí místa události, ale z královéhradeckého heliportu vzlétl také vrtulník letecké záchranné služby. Na palubě se kromě lékaře a záchranářů nacházel také hasič-lezec z centrální stanice Hradec Králové, který je speciálně proškolen jako letecký záchranář. V podvěsu pod vrtulníkem byl hasič dopraven ke zraněnému muži, který byl s pomocí ostatních zasahujících zajištěn do vakuové matrace se sítí. Za přítomnosti leteckého záchranáře byl pak pacient v podvěsu dopraven na nejbližší bezpečné místo, kde se mu dostalo další zdravotnické pomoci.

Takové zásahy sice nejsou na denním pořádku, o to jsou ale pro všechny záchranáře náročnější a vyžadují intenzivní společnou přípravu všech zúčastněných složek. Z toho důvodu se konají pravidelné výcviky se zaměřením na záchranu osob v podvěsu pod vrtulníkem, čímž se tyto speciální letecké činnosti udržují a zdokonalují. Přípravy se účastní spolu s lékaři a záchranáři Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje i hasičští letečtí záchranáři, kteří doplňují posádku při určitých typech zásahů na vyžádání.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.