Hasiči cvičili zásah u nehody s mnoha zraněnými

Na tísňovou linku HZS Středočeského kraje byla v úterý 15. května před 11. hodinou nahlášena od obce Horky na Kutnohorsku dopravní nehoda s velkým počtem zraněných, která byla námětem prověřovacího cvičení základních složek IZS.

Podle scénáře cvičení se z důvodu rychlé jízdy a nepozornosti řidičů celkem střetla čtyři osobní vozidla a dodávka. Na místě bylo čtrnáct zraněných a jedna mrtvá osoba. Z havarovaných vozidel bylo nutné vyprostit sedm osob pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení.

Cílem cvičení bylo prověřit společný zásah složek IZS při záchranných pracích u hromadné dopravní nehody s velkým počtem zraněných. Dále ověřit tok informací po ohlášení události a procvičit postup záchranných složek při vyprošťování raněných, jejich třídění metodou START a následný transport podle pokynů vedoucího lékaře zdravotnické záchranné služby na určená místa.

Operační středisko vyslalo na místo havárie jednotky předurčené k vyprošťování osob při dopravních nehodách – profesionální hasiče z Čáslavi a Kutné Hory a dobrovolnou jednotku obce Žleby. Poplach byl vyhlášen také místní jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Potěhy. Jako mezikrajská výpomoc vyjela jednotka SDH Golčův Jeníkov z Kraje Vysočina. Zdravotnická záchranná služba vyslala k události posádky ze středočeských výjezdových základen Čáslav a Kutná Hora, dorazila i jedna sanitka z Habrů na Havlíčkobrodsku.

Uzavření místa zásahu, vyšetřování dopravní nehody a řízení provozu na komunikaci kolem místa havárie zajišťovala Policie České republiky. Prověřovací cvičení trvalo přibližně dvě hodiny a bylo zakončeno vyhodnocením vedoucím cvičení mjr. Ing. Pavlem Říhou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.