Jan Hamáček, který je dočasně pověřen vedením ministerstva zahraničí, nesouhlasí s výroky bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna, který tvrdí, že z Česka přichází do Bavorska stále víc nelegálních migrantů.
Podle Herrmana je to současný velký problém. I Fabrice Leggeri, který je ředitelem unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex, se domnívá, že do Německa proudí hodně migrantů přes Česko.
Podle Hamáčka, který řídí i ministerstvo vnitra, se díky spolupráci české, saské a bavorské policie daří zadržovat převaděčské organizované skupiny. Připomněl také setkání šéfů cizineckých policií, při kterém podepsali dohodu o pohraniční spolupráci.
Převaděči, kteří jsou zejména rumunské národnosti, převážejí migranty schované v úkrytech automobilů. „Výměnou informací a operativní spoluprací s kolegy z Německa se podařilo tyto převaděče zadržet. Od března 2018 jsou na území ČR zjišťováni jednotlivci, kteří přes naše území tranzituji do Německa,“ napsal Hamáček, který vnímá spolupráci policistů obou zemí za nadstandartní. Situace na hranicích je podle něj v tuto chvíli klidná.
Migranti se do Německa nejčastěji dostávají tzv. balkánskou cestou. Z Turecka přes Bulharsko, Rumunsko (či Slovinsko), Maďarsko do Rakouska (či do Česka) a poté do Německa, které bývá zpravidla konečnou stanicí migrantů. Někteří však pokračují dále do Švédska či Velké Británie.