Hamáček je z Babiše rozčarován. Nemíní ze svého postoje ustoupit

(Aktualizováno před )

Po sociálně demokratickém referendu, které minulý pátek rozhodlo kladně ohledně vstupu ČSSD do vládní koalice s hnutím ANO, se zdálo, že už nic nebrání tomu, aby Česká republika měla během července sestavenou a hlavně schválenou vládu. Jenže nyní nastaly velké neshody kolem současného europoslance Miroslava Pocheho, kterého ČSSD chce nominovat na post ministra zahraničí.

S tímto nominantem nadále nesouhlasí nejenom prezident Miloš Zeman, ale přidal se k němu i premiér Andrej Babiš. To ale není vše. I z tábora sociálních demokratů zaznívají hlasy, že by se měl Miroslav Poche “obětovat”, aby nedošlo k rozkolu, který by mohl vést k předčasným volbám.

“Nejsme strana, která si nechá diktovat, co má dělat, Andrejem Babišem nebo Vojtěchem Filipem. Současně platí, že budoucnost vládní spolupráce nemůže stát a padat na jednom jméně. Znovu říkám, že @CSSD má dost kvalitních lidí, kteří by byli vhodnými adepty na jakýkoli vládní post,” uvádí na svém twitteru místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Podobný postoj zastával Zimola už minulý měsíc, kdy naznačil, že názor prezidenta není nevýznamný a “sociální demokracie má určitě několik dalších schopných adeptů na tento post (ministra zahraničí). Jsem přesvědčen, že to pan předseda Hamáček vezme na vědomí a uspokojivě vyřeší,” podotkl místopředseda v květnu.

Jenže Jan Hamáček, předseda ČSSD, nadále trvá na jmenování Pocheho na šéfa resortu zahraničí a je zároveň rozčarován z přístupu Andreje Babiše. Také mu vadí, že předseda ANO zatím nezveřejnil jména lidí, kteé chce dosadit na jednotlivá ministerstva, která připadla hnutí ANO. “Rád bych měl kompletní obrázek vládního týmu,” řekl Hamáček.

Miroslav Poche, který se má s prezidentem sejít koncem tohoto týdne, stále věří, že se stane ministrem. Zároveň je rád, že má za sebou většinovou podporu sociální demokracie, nejenom co se týká vedení ČSSD, ale jednotlivých krajů.
Podle slov místopředsedy ČSSD a poslance Romana Onderky navíc není možné, aby například Hamáček sám od sebe změnil kandidáta na ministra, protože všichni nominanti byli schváleni předsednictvem strany.

Miroslavu Pochemu je od prezidenta, premiéra, ale i od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vytýkano, že se dříve vyslovil pro přijetí migračních kvót. Podle Pocheho, ale i Hamáčka však jde o nedorozumění.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz