Search
Close this search box.

Frýdeckomístečtí si připomínají vzpomínku na hrdinství místních vojáků

Historické okamžiky spojené se 14. březnem 1939 si připomínají ve Frýdku-Místku možná jako jediní v České republice. I proto v den tohoto výročí média zaměřují pozornost právě sem a připomínají spolu s představiteli radnice tento významný den dějin města a českého národa, kdy padly první výstřely druhé světové války, když se vojáci 3. praporu 8. pěšího pluku Slezského postavili na odpor nacistickému vetřelci u tehdejších Czajankových kasáren.

„Od 14. března 1939 nás dělí již dlouhá doba 79 let a pamětníků tehdejších událostí ubývá. Dovolte mi, abych všechny, zvláště pak pamětníky, pozdravil a vyjádřil obdiv a úctu všem, kteří svým činem burcovali k celonárodnímu odporu proti nacistickým okupantům. Hrdinný odpor vojáků Czajankových kasáren zůstal ojedinělým bojem za obranu města a bude navždy zapsán do dějin Frýdku-Místku. Odkaz obránců kasáren: „Za vlast a svobodu je třeba bojovat!“ je aktuální a zřetelný i dnes a my bychom nikdy neměli dopustit, aby byl zapomenut,“ řekl v proslovu u památníku 8. pěšího pluku primátor Michal Pobucký, který v něm jako každoročně stručně shrnul historickou událost.

Z historických pramenů se ví, že cestou do Místku německé vojsko střílelo do rozsvěcených pouličních plynových lamp a první německé motorizované jednotky pod vedením plukovníka Stoewera dorazily ke kasárnám asi v půl šesté večer. V kasárnách tehdy byli ubytováni nováčci a též se tu shromáždili poddůstojníci posádky na kurz polštiny.

O historické události se píše i v kronice města Frýdku: „Před vraty zastavil říšský tank. Nastala střelba. Odvážnější nováčci stříleli, jak uměli. Jeden z délesloužících umístil kulomet proti vratům průjezdu, a když Němci chtěli vniknout do kasáren, byli tam koseni. Couvli a chystali se k ráznému činu.“

Hrdinové se Němcům nakonec přece jen museli vzdát a celé město zažívalo trauma při pohledu na cestu plnou německého vojska a na hlídkující německé vojáky, kteří stáli u každého domu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient