Fotbalová Slavia otevře unikátní muzeum

Sen mnoha generací slávistů se brzy stane skutečností! Na začátku listopadu bude v Edenu slavnostně otevřeno SLAVIA MUSEUM. Jedná se o naprosto unikátní moment v českém fotbale. Slavia totiž jako první klub otevře rozsáhlé muzeum, ve kterém vzdá hold své už téměř 126leté klubové historii.

Dvoupatrové dokončované muzeum bude mít rozlohu přes 1 200 m2. Ve spodní části je rozmístěno 29 velkých obrazovek včetně velkoplošné „videowall“. V muzeu tak kromě vzácných artefaktů naleznete mnoho videí, dosud nezveřejněných záběrů, dokumentů, a hlavně slavných zápasů nebo gólů.

Muzeum už teď čítá stovky exponátů od založení Slavie v roce 1892 až po současnost. Díky spolupráci s desítkami hráčů a jejich rodinami, stejně jako se sběrateli z řad slávistů se podařilo nashromáždit takové skvosty jako dres tehdy nejlepšího brankáře světa Františka Pláničky z Mistrovství světa v Itálii 1934, kde Československo získalo stříbrné medaile.

V muzeu naleznete i dres Františka Veselého z vítězného Mistrovství Evropy 1976 v Bělehradě. Nechybí míč ze zápasu Brazílie – ČSSR podepsaný legendárním Pelém ze sbírky slávistického brankáře Břetislava Dolejšího.

Návštěvníci najdou v muzeu i světové unikáty. Třeba dres legendy Realu Madrid José Antonia Camacha ze zápasu Real – Slavia, dresy Klase Jana Huntelaara a Thomase Vermaelena z utkání Slavia – Ajax, kdy Slavia postoupila do Ligy mistrů. Velkým lákadlem je také vítězný dres Vladimíra Šmicera z finále Ligy mistrů 2005, který slávistická legenda věnovala do muzea symbolicky na galavečeru ke 125. výročí Slavie. Kromě opravdu velké sbírky dresů nebudou chybět mistrovské trofeje, medaile nebo cenné kovy slávistů z reprezentace.

Celá Slavia tak v předvečer svých 126. narozenin dostane ten nejkrásnější možný dárek v podobě muzea, které bude neustále připomínat bohatou klubovou historii.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.