Fond budoucnosti podpoří obnovu hrobky rodiny Gaschů

Při obnově hrobky významné chodovské průmyslnické rodiny Gaschů může Chodov počítat s částkou 200 000 korun z Česko-německého fondu budoucnosti. Dotaci schválila správní rada fondu právě v těchto dnech.

„Jsme rádi, že jsme s žádostí uspěli a dostali se tak mezi 138 projektů, které fond podpořil. V dohledné době tak začne demontáž hrobky a odvoz částí do restaurátorské dílny,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek s tím, že práce mají být dokončeny v létě příštího roku. Kompletně opravená hrobka pak bude představena v rámci tradiční Svatovavřinecké pouti.
Rekonstrukce hrobky vyjde podle prvních odhadů na zhruba 600 tisíc korun. Chodov proto ještě usiluje o finanční podporu Karlovarského kraje, od potomků rodiny Gaschů a předběžný příslib má také od společnosti Chodos Chodov, která je považována za nástupce Gaschových strojíren.

Rodina Gaschů stála v roce 1883 u zrodu strojírenské tradice města. „Do vysídlení v roce 1946 dávala práci stovkám obyvatel Chodova a po čtyři generace se výrazně podílela na jeho rozvoji a politickém a společenském životě. Jeden z členů rodiny, Josef Gerstner, byl v letech 1900-1918 starostou Chodova,“ připomněl Miloš Bělohlávek.
Hrobka pomalu chátrá už od roku 1945, navíc ji ohrožuje větrná i vodní eroze.

Radnice chce postupem času nechat zrenovovat dalších 14 významných hrobových míst, kde jsou pochovány osobnosti Chodova.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.