Florbalistům sezóna pomalu končí, svitavské áčko sestoupilo z 1.ligy

Další florbalová sezóna pomalu končí, florbalisté a florbalistky svitavského FbK tak budou moci na pár týdnů odložit florbalky, než se v září spustí celý kolotoč nanovo. Bohužel však již bez účasti elitního A týmu v 1. lize. Po 5 letech v této soutěži letos tým nezvládl boje o záchranu v dvoukolovém play-down, když podlehl nejdříve Litvínovu 4:2 na utkání, následně pak ještě v sérii druhé šance Hattricku Brno poměrem 4:1 na utkání.

Sestupem do Národní ligy, tedy třetí nejvyšší tuzemské soutěže, která se hraje rozdělena do dvou divizí, tak končí historicky nejúspěšnější období svitavského mužského florbalu. V letošní sezóně se na postu trenéra vystřídali celkem 3 muži a tým doplatil především na generační výměnu a úzký kádr. Ačkoliv jádro týmu s tahouny Sauerem, Prudilem, Říhou, Musilem, Šivákem, Lamařem, Pakostou a Zachem prokázalo obrovskou vůli, je nutno sportovně uznat, že na soupeře to nestačilo. Ve florbalovém světě bylo malým zázrakem hrát takovou dobu na tak vysoké úrovni v malém městě bez pravidelného přísunu vysokoškoláků, jako to mají oddíly ve větších městech. Svitavský klub byl dáván za příklad práce oddílu na malém městě a vynikal především skvělou atmosférou na domácích utkáních. Mnozí si možná vzpomenou na narvanou Střelnici, ve které se v březnu 2016 mačkalo více jak 830 diváků při utkání s Kladnem, dodnes je to rekord ligy. Oddíl touto cestou děkuje všem hráčům, kteří za 5 let prvoligovým kádrem prošli. Velké poděkování míří taky na adresu trenérů Luboše Kocourka, Romana Kalhause, Martina Karlíka a Ladislava Štancla, kteří se svojí prací zasloužili o vysokou sportovní úroveň svitavského A týmu. V neposlední řadě patří velké díky také městu Svitavy a všem partnerům oddílu za podporu a vytvoření skvělých
podmínek.

Smutek z neúspěchu A týmu rozhání nadějná mládež FbK Svitavy. V neděli 8. 4. se starší žáci zúčastnili turnaje Královéhradecké a Pardubické ligy starších žáků ve sportovní hale v Hradci Králové-Kuklenách. Žáci vybojovali tři výhry a celý turnaj vyhráli, když postupně porazili TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem 4:3, FbC Hradec Králové 9:0 a v boji o první místo v turnaji porazili FbK Orlicko-Třebovsko 5:4. Jednalo se o poslední soutěžní turnaj tohoto
družstva v sezóně 2017/2018. Z 30 družstev celkové tabulky Královéhradeckého a Pardubického kraje se starší žáci umístili na konečné 14. příčce. Zároveň je nutné připomenout, že se jednalo o první sezónu tohoto družstva v této soutěži. I žákům tak patří poděkování za odehranou sezónu.

Pro oddíl a trenéry bude největší odměnou, když na florbal nikdo nezanevře a všichni hráči a hráčky se sejdou na letních trénincích a následně nastoupí do další sezóny startující v září.

O aktuálně největší úspěch FbK se paradoxně postarala ženská část oddílu reprezentovaná družstvem dorostenek. Dorostenky pod vedením Luboše Jirčíka a Zbyňka Koukala uhrály celkové 3. místo v tabulce 1. ligy dorostenek. Na poslední turnaj základní části v Rokytnici v Orlických horách vyrazila děvčata velkým autobusem posílena o početnou skupinu fanoušků. K zajištění tolik vytouženého postupu do vyřazovacího play-off bylo potřeba bodovat. Svitavská děvčata to zvládla skvěle, když porazila sokyně z FBC Dobruška vysoko 10:1 a následně i FBC Dobré 12:1. Takovou kanonádu asi nikdo nečekal a dorostenky se tak mohou zaslouženě radovat z postupu do play-off. To začíná předkolem, které se uskuteční 22.4. opět v Rokytnici v Orlických horách. Děvčata z FbK Svitavy se utkají s vítězkami 5.
skupiny 1. ligy, což je kraj Jihočeský a Vysočina. Narazí tak s největší pravděpodobností na FBŠ Jihlava nebo Sklo Bohemia Světlá n/Sázavou. Oddíl znovu vypraví autobus, aby tento zážitek s děvčaty mohli sdílet rodiče a další fanoušci FbK.

Na závěr sezóny oddíl chystá v průběhu května oddílový turnaj pro všechny hráče, hráčky, rodiče a přátele FbK. Sezónu pak všichni členové oddílu zakončí společným posezení u táboráku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak