Search
Close this search box.

Florbalistům sezóna pomalu končí, svitavské áčko sestoupilo z 1.ligy

Další florbalová sezóna pomalu končí, florbalisté a florbalistky svitavského FbK tak budou moci na pár týdnů odložit florbalky, než se v září spustí celý kolotoč nanovo. Bohužel však již bez účasti elitního A týmu v 1. lize. Po 5 letech v této soutěži letos tým nezvládl boje o záchranu v dvoukolovém play-down, když podlehl nejdříve Litvínovu 4:2 na utkání, následně pak ještě v sérii druhé šance Hattricku Brno poměrem 4:1 na utkání.

Sestupem do Národní ligy, tedy třetí nejvyšší tuzemské soutěže, která se hraje rozdělena do dvou divizí, tak končí historicky nejúspěšnější období svitavského mužského florbalu. V letošní sezóně se na postu trenéra vystřídali celkem 3 muži a tým doplatil především na generační výměnu a úzký kádr. Ačkoliv jádro týmu s tahouny Sauerem, Prudilem, Říhou, Musilem, Šivákem, Lamařem, Pakostou a Zachem prokázalo obrovskou vůli, je nutno sportovně uznat, že na soupeře to nestačilo. Ve florbalovém světě bylo malým zázrakem hrát takovou dobu na tak vysoké úrovni v malém městě bez pravidelného přísunu vysokoškoláků, jako to mají oddíly ve větších městech. Svitavský klub byl dáván za příklad práce oddílu na malém městě a vynikal především skvělou atmosférou na domácích utkáních. Mnozí si možná vzpomenou na narvanou Střelnici, ve které se v březnu 2016 mačkalo více jak 830 diváků při utkání s Kladnem, dodnes je to rekord ligy. Oddíl touto cestou děkuje všem hráčům, kteří za 5 let prvoligovým kádrem prošli. Velké poděkování míří taky na adresu trenérů Luboše Kocourka, Romana Kalhause, Martina Karlíka a Ladislava Štancla, kteří se svojí prací zasloužili o vysokou sportovní úroveň svitavského A týmu. V neposlední řadě patří velké díky také městu Svitavy a všem partnerům oddílu za podporu a vytvoření skvělých
podmínek.

Smutek z neúspěchu A týmu rozhání nadějná mládež FbK Svitavy. V neděli 8. 4. se starší žáci zúčastnili turnaje Královéhradecké a Pardubické ligy starších žáků ve sportovní hale v Hradci Králové-Kuklenách. Žáci vybojovali tři výhry a celý turnaj vyhráli, když postupně porazili TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem 4:3, FbC Hradec Králové 9:0 a v boji o první místo v turnaji porazili FbK Orlicko-Třebovsko 5:4. Jednalo se o poslední soutěžní turnaj tohoto
družstva v sezóně 2017/2018. Z 30 družstev celkové tabulky Královéhradeckého a Pardubického kraje se starší žáci umístili na konečné 14. příčce. Zároveň je nutné připomenout, že se jednalo o první sezónu tohoto družstva v této soutěži. I žákům tak patří poděkování za odehranou sezónu.

Pro oddíl a trenéry bude největší odměnou, když na florbal nikdo nezanevře a všichni hráči a hráčky se sejdou na letních trénincích a následně nastoupí do další sezóny startující v září.

O aktuálně největší úspěch FbK se paradoxně postarala ženská část oddílu reprezentovaná družstvem dorostenek. Dorostenky pod vedením Luboše Jirčíka a Zbyňka Koukala uhrály celkové 3. místo v tabulce 1. ligy dorostenek. Na poslední turnaj základní části v Rokytnici v Orlických horách vyrazila děvčata velkým autobusem posílena o početnou skupinu fanoušků. K zajištění tolik vytouženého postupu do vyřazovacího play-off bylo potřeba bodovat. Svitavská děvčata to zvládla skvěle, když porazila sokyně z FBC Dobruška vysoko 10:1 a následně i FBC Dobré 12:1. Takovou kanonádu asi nikdo nečekal a dorostenky se tak mohou zaslouženě radovat z postupu do play-off. To začíná předkolem, které se uskuteční 22.4. opět v Rokytnici v Orlických horách. Děvčata z FbK Svitavy se utkají s vítězkami 5.
skupiny 1. ligy, což je kraj Jihočeský a Vysočina. Narazí tak s největší pravděpodobností na FBŠ Jihlava nebo Sklo Bohemia Světlá n/Sázavou. Oddíl znovu vypraví autobus, aby tento zážitek s děvčaty mohli sdílet rodiče a další fanoušci FbK.

Na závěr sezóny oddíl chystá v průběhu května oddílový turnaj pro všechny hráče, hráčky, rodiče a přátele FbK. Sezónu pak všichni členové oddílu zakončí společným posezení u táboráku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient