Festival v blanenském zámeckém parku šířil osvětu o duševním onemocnění

Zlepšit náhled veřejnosti na duševní onemocnění se snažil první ročník festivalu DestigmAction. Akce proběhla v parku blanenského zámku v sobotu 16.06.2018 pod hlavičkou organizace Práh jižní Morava. Návštěvníci se mohli zúčastnit debaty s odborníky, užít si koncerty kapel Persian Flaw a Tryo nebo napsat světu na Zeď bláznovství, z čeho šílí a poradit, jak se nezbláznit.

Dále mohli zhlédnout výstavu obrazů i příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním a vyzkoušet si, jak se cítí lidé, kteří slyší „hlasy“. Nechybělo ani občerstvení, stánek s rukodělnými výrobky chráněných dílen a chillout zóna.

Pracovníci Terénního týmu Blanensko organizace Práh jižní Morava z.ú. uspořádali v odpoledních hodinách v zámeckém parku v Blansku akci s názvem DestigmAction. Cílem bylo pravdivě informovat širokou veřejnost o tom, jaké je žít život s duševním onemocněním. Festivalu pod širým nebem se zúčastnilo odhadem 150 lidí a podíleli se na ní nejen pracovníci blanenského týmu, ale i dobrovolníci.

Součástí programu byla i otevřená diskuse, do které se zapojilo přes dvacet návštěvníků. V hodinovém panelu odborníci diskutovali s veřejností například nad reformou psychiatrické péče, prací terénního týmu. Z řad odborníků se diskuse zúčastnila Pavla Kovářová z Ministerstva zdravotnictví, psychiatrička Mária Duránková, vedoucí Terénního týmu Blanensko Zdena Ošlejšková, Adéla Boudová z vyškovské org. PIAFA a dvě peer pracovnice Hana Dvořáková a Beata Mudrová. Debatu moderovala Jana Sladká Ševčíková, zakladatelka Centra Anabell. Na konci diskuse se účastníci shodli na společném mottu: „Pojďme si říkat o pomoc!“

Organizátorka diskuse Zdena Ošlejšková zmiňuje: „Destigmatizační aktivity byly v rámci akce rozptýlené. Naopak u diskuse vnímám pozitivně, že dostala oficiální prostor orámovaný časem. Cílem bylo otevřít dialog, což se podařilo, zazněly zajímavé myšlenky, dotazy. Diskuse byla příjemná a tom, jak byla komorní napomohla tomu, že lidé zmiňovali, že tyhle věci znají na vlastní kůži, což bylo to nejdůležitější. Napomohlo to k ujasnění, že duševní zdraví se týká nás všech.“

Návštěvníci DestigmAction si dále mohli u stromu bláznovství přečíst konkrétní příběhy duševně nemocných lidí, vyzkoušet si, jaké to je slyšet „hlasy“ nebo si prohlédnout obrazy namalované lidmi se zkušeností s duševním onemocněním. Součástí akce byla i populární Zeď bláznovství, na kterou návštěvníci psali, co je přivádí k šílenství, ale i to, co jim pomáhá se nezbláznit. Na akci bylo možné zakoupit i výrobky chráněných dílen, které organizace Práh jižní Morava provozuje.

O hudební složku se postaraly kapely Persian Flaw a Tryo, které vystoupily bez nároku na honorář. Ozvučení a technické zázemí akce zajistil spolek KVLTVRA.BKA. Zázemí dělaly akci podniky Julie´s cafe a Gauč Pub.

Akce byla vydařená, organizátoři si ale uvědomují nedostatky, na kterých mají v plánu v budoucnu pracovat. „Uvidíme, jaké budou ohlasy. V týmu pak probereme, zda bychom ji v budoucnu opakovali,“ říká Ošlejšková

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.