Festival outdoorových filmů v Kotelně již podeváté

Od 4. do 6. listopadu se v Music Clubu Kotelna zastaví putovní Mezinárodní festival outdoorových filmů. O úvodní besedu se v neděli odpoledne postará litomyšlský rodák Pavel Burda, který v letošním roce úspěšně vystoupal na vrchol hory Nanga Parbat.

Také v letošním roce zavítá do Litomyšle soutěžní putovní přehlídka Mezinárodní festival outdoorových filmů. Od 4. do 6. listopadu bude v Music Clubu Kotelna představeno celkem 36 soutěžních filmů z celkových 1289 přihlášených. Litomyšl tak bude jedním ze šedesáti míst v České a Slovenské republice, která letošní ročník festivalu hostí.
Stalo se již tradicí, že litomyšlské zastavení bývá odstartováno besedou. Ani letos tomu nebude jinak. Pavel Burda – rodák z Litomyšle – bude v neděli 4. listopadu od 14.00 vyprávět o výstupu na vrchol hory Nanga Parbat. Nanga Parbat se svými 8.126 metry představuje prubířský kámen nejnáročnějšího stylu lezení v Himalájích. Historie jeho dobývání je neuvěřitelně pestrá a krutá, dost možná jde o tu nejnebezpečnější „osmitisícovku“. Pavel společně s dalšími českými horolezci stanul na vrcholu hory před polednem 20. července letošního roku po předlouhých sedmnácti hodinách od chvíle, kdy opustili stan postavený ve výšce 7200m. Dalších 9 hodin jim trval návrat ke stanu a další tři dny sestup do základního tábora okořeněný padajícími lavinami, vytrvalým sněžením a naprostým vyčerpáním.
V neděli od 16.00 bude začínat první filmový blok, další vždy v 18.00 a 20.00 hodin. Stejná dramaturgie nás čeká i v pondělí 5. a v úterý 6. listopadu. Vstupenky budou stát 50 Kč a bude možné je zakoupit i v předprodeji v Knihkupectví Paseka.
Festival existuje šestnáct let a stal se nevětším putovním festivalem nejen v České republice, ale i ve světě. Na své si přijdou všichni, kdo se zajímají o sporty a outdoorovou tématiku, promítají se na něm dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale i cestopisné filmy. Letošní soutěžní filmy nás zavedou do 100 zemí světa. Diváci mají možnost nahlédnout do prostředí, kam se běžný smrtelník nedostane. Program a seznam filmů naleznete na www.outdoorfilms.cz/films/.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak