Fenomén kamínkování ovládl Facebook i parky

Kamínková hra funguje na principu výměny malovaných kamínků. Od loňského roku se do ní zapojily stovky tisíc lidí – odhadnuto podle počtu členů ve facebookových skupinálch zabývající se tímto tématem.

Kamínková hra funguje na principu výměny malovaných kamínků. Od loňského roku se do ní zapojily stovky tisíc lidí – odhadnuto podle počtu členů ve facebookových skupinálch zabývající se tímto tématem. Hlavní pravidlo kamínkářů doporučuje uvést podpis autora a poštovní směrovací číslo.

Účel kamínkové hry 

Jaká je hlavní myšlenka kamínkování je prostá – potěšit. Udělá radost těm, co kamínky najdou. Někdo se na nalezený „poklad“ podívá a vrátí jej zpět na své místo. Někdo kamínek převeze na jiný konec republiky. Někdo si ho ponechá pro svou potěchu. Ovšem, bylo by fajn také nějaký kamínek někde ukrýt, aby mohl udělat radost někom dalšímu.

Na jaké kamínky malovat

Malujte na tvrdší horniny a minerály, jako je čedič, křemen, žula nebo plochá břidlice. Naopak byste mohli být zklamaní z pískovce, byť může vypadat pevně, časem se začne drolit. Stejně tak minerál mastek, který patří na stupnici tvrdosti k těm měkčím, nemusí být vhodný podklad pro kamínkování.   

Čím barvit kamínky

Chcete-li začít malovat na kamínky, je důležité vědět, jaké barvy jsou pro to vhodné. A také, na jaké druhy minerálů či nerostů malovat. Tvůrci malých obrázků nejčastěji používají akrylové barvy. Někdo preferuje permanentní fixy vhodné ke kamínkování. Obě techniky lze kombinovat. Akrylové barvy a permanentní fixy po zaschnutí nevypouštějí žádné látky do okolního prostředí. 

Životnímu prostředí může uškodit použití barev, které se začnou rozpouštět při různých povětrnostních podmínkách, při dešti nebo na horkém slunci. Jejich složení může být toxické pro rostliny, živočichy v půdě a vodě.

Kamínky pomáhají 

Obliba v kamínkování vzrostla během několika měsíců a pomohl tomu covidový lockdown. Malí i velcí uplatňují svůj um a chuť něco tvořit. Došlo to tak daleko, že někteří autoři dali kamínky do aukce a vydražili pár tisíc pro útulky pro opuštěná zvířata nebo pro Zoo.     

Kolik kamínků se v Česku pomalovalo, nikdo asi nespočítá. Možná bychom mohli udělat malý průzkum, kolika lidem udělaly radost. Zaujala vás tato kreativní tvorba s milou myšlenkou? Možná vás to inspiruje k akci, až si dovezete pár oblázků z dovolené.

Foto: Igor Vytisk a archiv

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.