Fandíš Okamurovi? Máš padáka

V Kladně se už v neděli čtyři strany či hnutí (ODS, Kladeňáci, ANO a SPD) dohodly po komunálních volbách na sestavení koalice. Roztrpčeni jsou z toho u vítězného hnutí Volba pro Kladno, která získala třetinu všech hlasů. „Lidé v Kladně jasně řekli, kdo má být primátor, když nám dali 34 procent hlasů,“ podotkl naštvaně dosavadní primátor a lídr Volby pro Kladno Milan Volf.
To však není jediný problém, který nastal po sestavení zmiňované koalice. Součástí hnutí Kladeňáci je kromě kandidátů Starostů a KDU-ČSL i představitel TOP 09 Petr Hašek. Jenže „Topka“ má ve svých stanovách jasně uvedeno, že nebude na žádné politické úrovni spolupracovat s SPD. „Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, který tato strana jde,“ uvedl Hašek v prohlášení.
Představitelé TOP 09 okamžitě dali najevo, že buď Hašek vystoupí z této koalice nebo z TOP 09. Případně by mohl být vyloučen. „Za @TOP09cz jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti – vystoupit z koalice nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Hašek se rozhodl, že ukončí členství ve straně. „Striktně jedinou možností, jak splnit to, co jsme našim voličům slíbili, bylo vytvoření povolební koalice s ODS, ANO a SPD. Ačkoliv pro nás byla tato koalice dříve nepředstavitelná, společným jednáním jsme došli k zásadní programové shodě ve většině priorit,“ dodal Hašek.

Nově vzniklá koalice bude mít ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu 18 hlasů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient