Search
Close this search box.

Fakultní nemocnici v Brně navštíví lékaři z Běloruska

Ve Fakultní nemocnici Brno je jediné centrum specializované péče o pacienty se vzácnou a velmi závažnou genetickou chorobou epidermolysis bullosa congenita (zkráceně EB) neboli nemocí motýlích křídel v České republice.
O vysoké úrovni tohoto centra svědčí i fakt, že jej navštěvují lékaři ze zemí střední a východní Evropy, aby se mohli inspirovat a převzít osvědčené postupy v péči o takto nemocné. EB Centrum FN Brno je členem evropské sítě pro vzácná onemocnění kůže – ERN-skin (European reference network- skin), koncentruje 335 pacientů s EB (děti i dospělé) z celé České republiky. Do EB Centra jezdí ale také pacienti ze Slovenska, zájem o diagnostiku a konzultaci mají skupiny pacientů z Ruska, Ukrajiny, Řecka, Číny a dalších států střední a východní Evropy.

Ve dnech 19.–21. března 2018 navštíví EB Centrum delegace lékařů z Běloruska. Během třídenní stáže budou lékaři přítomni vyšetření pacientů u jednotlivých specialistů FN Brno –dermatologa, hematologa, gastroenterologa a nutričního specialisty, plastického chirurga, rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta a stomatologa. Součástí stáže je také návštěva laboratoře molekulární biologie, kde diagnostikují pozměněné geny, které se vztahují k EB, a lékaři si také prohlédnou pracoviště klinické genetiky. Běloruští lékaři navštíví i charitativní pacientskou organizaci DEBRA ČR, která sídlí v Dětské nemocnici a je zaměřena na pomoc pacientům s EB. Úzké propojení EB Centra s DEBRA ČR je přínosné pro pacienty s EB i jejich rodiny.

EB Centra začala ve světě vznikat koncem 20. století, jejich smysl je centralizace týmu specialistů různých odborností, což přináší efektivnější péči o pacienty. EB Centrum ČR vzniklo v roce 2001 při Dětském kožním oddělení FN Brno v Dětské nemocnici. Jeho zakladatelkou je prim. MUDr. Hana Bučková, Ph.D., která se již více než 20 let zabývá problematikou epidermolysis bullosa congenita (EB).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient