Olomoucká fakultní nemocnice obnovuje novorozenecké a porodnické oddělení

Třináct špičkových kombinovaných inkubátorů, kterým se přezdívá Žirafa, převzali v listopadu pracovníci Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroje za necelých jedenáct milionů korun jsou součástí zbrusu nového vybavení, které toto oddělení a také Porodnicko-gynekologická klinika získá zásluhou bezmála sedmdesátimilionové evropské dotace. Díky ní se mimo jiné během příštího roku podaří kompletně obměnit přístrojové vybavení novorozenecké intenzivní péče.

Poslední takto velká obměna byla přitom naposledy proveden a v roce 1997. „Od té doby už se jednotlivé přístroje jen postupně doplňovaly,“ vzpomíná primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., který o velkou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) usiloval již od roku 2013, kdy se stal předsedou České neonatologické společnosti. „Je to vůbec první velká dotace pro perinatologii a neonatologii,přičemž v roce 2014 už málem hrozilo, že tento záměr padne. Nakonec to trvalo ještě několik let, ale nyní již je více než miliarda korun k dispozici všem dvanácti perinatologickým centrům v České republice,“ konstatuje spokojeně MUDr. Kantor, jenž je nově předsedou Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR a má tak možnost aktivně ovlivňovat úroveň porodnické a novorozenecké péče nejen v olomoucké fakultní nemocnici.

Třináct inkubátorů „Žirafa“, jež díky příspěvku z projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii FN Olomouc už na Novorozenecké oddělení dorazilo, je podle primáře Kantora skutečnou světovou špičkou. „Jejich výhoda spočívá mimo jiné v tom, že zvednutím krytu z nich lze snadno udělat vyhřívané lůžko, což ocení zdravotníci při ošetřování dítěte, ale i maminky při péči o ně. Navíc se přímo v inkubátoru dají provádět také operační zákroky,“ popisuje Lumír Kantor.

Dalšími přístroji, které podle jeho slov Novorozenecké oddělení z dotace pořídí, jsou například speciální vozíky s kyslíkovou bombou a plicní ventilací nebo lůžka s přístroji pro resuscitaci novorozeňat. Do porodnice zase poputují třeba porodní lůžka, monitory životních funkcí, lůžka,transportní lehátka a křesla či operační stoly. Celá evropská dotace, která pokrývá 85 procent všech nákladů, má být vyčerpána během příštího roku. Deseti procenty přispěje státní rozpočet a pět procent půjde z vlastních zdrojů nemocnice.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz