Expozice v plzeňských sadech připomíná významné osmičky

Důležité dějinné události z historie českých zemí, které se udály v letech končících číslem osm, přibližuje nová venkovní výstava v Plzni. Expozici na dvaceti panelech nazvanou Významné osmičky si mohou lidé prohlédnout před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech až do 30. října. Slavnostního zahájení se v úterý za město Plzeň zúčastnili primátor Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa. Autorem výstavy je Stanislav Bukovský.

„Jako první je uvedena bitva na Moravském poli, která se odehrála 26. srpna 1278, v níž padl král železný a zlatý Přemysl Otakar II., což mělo na další osud Českého království neblahý dopad,“ přiblížil autor výstavy. Nejvýznamnějším je v rámci výstavy i významu novodobých českých dějin rok 1918. Sice v něm ještě až do 11. listopadu probíhala světová válka, ale zároveň 28. října vznikla Československá republika a právě 100. výročí této události je v letošním roce předmětem největších oslav, které si i město Plzeň připomíná celoročním rozsáhlým programem.

„Výstava končí rokem roku 1968, zprvu dobou naděje, jíž bylo dáno jméno Pražské jaro, v němž však došlo k velké deziluzi 21. srpna, kdy do naší země vstoupila vojska pěti zemí Varšavského paktu a ukončila tak naši cestu k tzv. socialismu s lidskou tváří,“ doplnil Stanislav Bukovský.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak