Energetické srdce Home Credit Areny bije dál

(Aktualizováno před )

Město Liberec zajistilo do dalších let bezproblémových technologický chod liberecké Home Credit Areny a přilehlých sportovišť. V průběhu května nechalo opravit obě kogenerační jednotky, které tvoří energetické srdce celého areálu Sport Park Liberec.

Po předepsaných hodinách provozu muselo zařízení projít kompletní servisní prohlídkou a došlo i na výměnu dožitých dílů. Sportovní areál tak zůstává energeticky soběstačný díky plně funkčním kogeneračním jednotkám minimálně do roku 2021, kdy přijde na řadu jejich generální oprava.

Celá operace vyšla na zhruba 7,5 milionu Kč bez DPH. Město přitom původně předpokládalo s výrazně vyšší sumou. Díky dobře připravené veřejné soutěži se však podařilo ušetřit 4 miliony korun. „Další úspory jsme dosáhli díky tomu, že technický dozor zajistili pracovníci našeho Odboru majetkové správy. Nemusíme tak platit externí firmu, což by nás stálo další statisíce korun. Naši lidi dokážou odborně vyhodnotit, jestli je potřeba konkrétní díl určený k výměně koupit nový nebo jej levněji repasovat. Výsledná kvalita a záruka je stejná a zároveň na tom šetříme nemalé prostředky,“ vysvětlil náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela s tím, že na servisní zásah dohlíželi také odborníci od rakouského výrobce zařízení, kteří se postarali o dodávku nových komponentů.

„Musím vyzdvihnout snahu provozovatele a našich techniků o dosažení maximální úspory a zároveň o zachování nejlepší kvality opravy. Přistoupili k tomu vysoce profesionálně,“ pochvaluje náměstek.

Obnova dvou kogeneračních jednotek přišla po 30 tisících motohodinách provozu a proběhla postupně na etapy. Mechanici museli stroje rozebrat jeden po druhým, a to proto, aby vždy jedna jednotka zajišťovala výboru elektrické energie. Přesto bylo částečně nutné pokrýt výpadek výroby nákupem elektřiny z běžné distribuční sítě.

I z tohoto důvodu byla oprava naplánována na květen, tedy po konci hokejové sezóny, kdy jsou všechny tři ledové plochy odmrazeny a odstaveny. V době odstávky je spotřeba energií a tedy i nároky na krytí výpadku výroby energií nejnižší.

V technickém zázemí arény jsou umístěny dvě kogenerační jednotky s plynovým spalovacím motorem od rakouského výrobce GE Jenbacher. Důvodem pro používání kogeneračních jednotek je výrazná úspora nákladů na nákup elektřiny a vytápění. Jednotky vyrábějí elektřinu a pohánějí další náročné technologie, jako je zejména výroba ledu a vzduchotechnika. Zbytkové teplo z motorů je využíváno pro ohřev teplé vody a vytápění nejen samotné arény, ale i přilehlých sportovních a bytových objektů.

Kogenerace se tak starají o celkově efektivnější provoz celého areálu. Případné přebytky energie se pak dodávají do elektrické sítě. Kogenerační jednotky patří mezi decentrální zdroje energie. To znamená, že výroba elektřiny a tepla probíhá v blízkosti jejich spotřeby. „Vynaložené náklady na nezbytnou údržbu se díky těmto úsporám vrátí za dva až tři roky,“ doplnil Tomáš Kysela.

Areál zahrnuje více než tři desítky profesionálně udržovaných krytých i venkovních sportovišť, které využívají kromě veřejnosti na tři desítky sportovních klubů. Přirozenou dominantou Sport Parku je Home Credit Arena s kapacitou 7 a půl tisíce míst pro hokejové zápasy a 10 tisíc návštěvníků pro koncerty. Celým areálem denně projde 1500 sportovců. Částečná odstávka kogeneračních jednotek provoz nijak neomezila. V tuto chvíli je aréna připravena na nadcházející zimní sezonu, která začíná už uprostřed léta.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz