Search
Close this search box.

Dvořákova Olomouc 2. – 22. 5. 2018

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc vznikl transformací festivalu Olomoucké hudební jaro, jež pořádá Moravská filharmonie již od roku 1958. V roce 2001 vznikl nový název Dvořákova Olomouc.

Antonín Dvořák je velmi významně spojen s hudební historií města. Spolupracoval s hudebně pěveckým spolkem Žerotín, na jehož tradice navázala při svém vzniku Moravská filharmonie Olomouc.

Dramaturgie festivalu je orientována nejen na dílo A. Dvořáka, ale rovněž na další významné české i zahraniční skladatele.

Cílem festivalu je oslovit široké spektrum posluchačů, proto jsou do festivalu zařazeny i netradiční projekty.

Letošní 17. ročník nabídne osm koncertů.

Zahájení v chrámu sv. Mořice 2. 5. bude patřit Antonínu Dvořákovi a jeho Requiem. K prvnímu a velice úspěšnému provedení došlo 9. října 1891 na hudebních slavnostech v Birminghamu pod taktovkou skladatele, u nás dílo zaznělo poprvé v Olomouci 12. a 13. března 1892 za řízení Antonína Dvořáka. Smuteční mše patří k umělecky nejpřesvědčivějším a nejvýznamnějším skladbám celé hudební historie. Toto dílo v provedení České filharmonie a Pražského filharmonického sboru provázelo státní pohřeb Václava Havla v prosinci 2011. Festivalového provedení se ujmou sólisté Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Peter Mikuláš, Český filharmonický sbor Brno a Moravská filharmonie Olomouc. Sólisty, sbor a orchestr bude řídit sbormistr a dirigent Petr Fiala.

Studenti a učitelé gymnázia v Olomouci – Hejčíně pokračují v úspěšné řadě hudebně- divadelních produkcí. Po někdejším velkém úspěchu muzikálů Hair a Jesus Christ Superstar, následuje Zbojnická balada 4. 5. (Vlastivědné muzeum). Název představení evokuje známý příběh Nikoly Šuhaje loupežníka od Ivana Olbrachta. V příběhu se objeví písně Miloše Štědroně, známé z filmové podoby příběhu – Balady pro banditu. Účinkují Pěvecký sbor Gymnázia v Olomouci – Hejčíně pod vedením Lenky Dohnalové a Cimbálová muzika Hejčíňan pod vedením Martina Stánce.

7. 5. v Pavilonu A Výstaviště Flora Olomouc mají posluchači jedinečnou příležitost vychutnat si písničky Tomáše Kluse a jeho Cílové skupiny ve spojení s Moravskou filharmonií Olomouc. Na Výstavišti pod vedením dirigenta Tomáše Braunera zazní 16 skladeb mapujících tvorbu Tomáše Kluse v aranžích pro symfonický orchestr. Je jedním z mála zpěváků, který dokázal v anketě Zlatý slavík (za rok 2011) porazit Karla Gotta. Písničkář, zpěvák a herec Tomáš Klus a jeho Cílová skupina ve složení Jiří Kučerovský, Petr Škoda a Jan Lstibůrek spolu hrají, tvoří a koncertují od roku 201O. A o aranže se postaral právě člen Cílové skupiny, skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek s výraznou ideovou podporou Jiřího Kučerovského.

Musica aeterna vznikla v roce 1973 a od roku 1989 její členové hrají na kopie nástrojů ze 17. a 18. století. Těžištěm repertoáru je evropská hudba a hudba středoevropské – respektive slovenské provenience 17. a 18. století. Mezinárodní kritika hodnotí uměleckou kvalitu velmi kladně a soubor řadí k nejlepším tělesům svého druhu v Evropě. Uměleckým vedoucím je Peter Zajíček. Olomoucký koncert proběhne 9. 5. ve slavnostním sále Klášterního Hradiska.

Příznivci folklóru by si neměli nechat ujít večer s lidovou muzikou, který se na festivalu uskuteční již počtvrté. Soubor Lália pochází přímo z kraje vína a zpěvu – z Velkých Bílovic. 13. 5. (Mozartův sál Moravské filharmonie, příchod z Divadelní ulice).

Prague Cello Quartet je soubor čtyř violoncellistů, kteří publiku nabízí koncertní show složené nejen ze známých skladeb klasických mistrů, ale také z populárních filmových melodií, nebo jazzových, popových či rockových hitů. Na svých koncertech nešetří vtipem, humornými scénkami i překvapivým zhudebněním netradičních skladeb. Členové kvarteta, Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč mají na svém kontě řadu individuálních úspěchů i účasti na prestižních domácích i zahraničních festivalech. (15. 5. Vlastivědné muzeum Olomouc).

Stalo se pravidlem, že jeden festivalový den je věnován němému filmu. Na plátně se promítá černobílá groteska a pod ní hraje orchestr – letos (17. 5. Kino Metropol) to bude film Three Ages/Láska kvete v každém věku. Buster Keaton jako režisér, scenárista, producent a herec v hlavní roli zkoumá proměny lásky během věků – ta však zůstává neměnnou osou, kolem které se svět točí. Úloha dirigenta je během představení velmi náročná, hudební tempa je třeba zcela přizpůsobit filmovému ději – a to vše s přehledem zvládá Robert Israel, který je současně i autorem hudby.

Festival zakončí 22. 5. v Redutě operní hvězda světového formátu – Adam Plachetka. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze, od září 2010 je stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper, pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Carnegie Hall v New Yorku, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně nebo Teatro alla Scala. Vedle vynikající mladé sopranistky Evy Hornyákové v Olomouci zazpívá árie z oper B. Smetany, L. Janáčka a A. Dvořáka. Filharmonie Bohuslava Martinů bude hrát pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.

Vstupenky na všechny koncerty jsou v prodeji od 15. dubna v síti Ticketportal. V Mozartově sále je po dobu Dvořákovy Olomouce k vidění výstava fotografií umělců, kteří vystoupili na festivalu v minulém roce (foto L. Teichnamm a L. Peřina).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient