Dvanáct příznaků úbytku testosteronu

Testosteron je pohlavní hormon, který je často spojován s muži, ačkoli ženy ho mají také. Pokud má muž nízkou hladinu testosteronu, může to mít řadu nemilých následků.

Testosteron je pohlavní hormon, který je často spojován s muži, ačkoli ženy ho mají také. Pokud má muž nízkou hladinu testosteronu, může to mít řadu nemilých následků.

Tento hormon má mnoho důležitých funkcí, včetně:

  • vývoj kostí a svalů
  • prohloubení hlasu, růst vlasů a další faktory související se vzhledem.
  • produkce spermií

Produkce testosteronu se může s přibývajícím věkem zpomalovat a mnoho starších mužů má příznaky nízké hladiny testosteronu.

Dvanáct příznaků a symptomů

Níže jsou uvedeny běžné příznaky a symptomy nízké hladiny testosteronu u mužů. U žen se mohou vyskytnout také některé z následujících příznaků.

1. Problémy s erekcí

Nízká hladina testosteronu může ztížit dosažení nebo udržení erekce.

Testosteron stimuluje tkáně penisu k produkci oxidu dusnatého, který spouští několik reakcí, jejichž výsledkem je erekce.

Pokud je hladina hormonu příliš nízká, muž nemusí být schopen dosáhnout erekce.

Následují další faktory, které mohou způsobit erektilní dysfunkci:

  • kouření
  • problémy související se štítnou žlázou
  • vysoký cholesterol
  • stres nebo úzkost
  • konzumace alkoholu
  • diabetes
  • vysoký krevní tlak

2. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je přirozenou součástí stárnutí u mnoha mužů a může se týkat i žen.

3. Úbytek kostní hmoty

Testosteron pomáhá vytvářet kostní tkáň a udržovat objem kostí.

Nízká hladina testosteronu může vést ke zmenšení tohoto objemu, což může způsobit, že kosti budou náchylnější ke zlomeninám.

4. Zmenšení velikosti varlat

Muži s nízkou hladinou testosteronu mohou zaznamenat zmenšení varlat, které nesouvisí s nízkými teplotami. Šourek může být také měkčí než obvykle.

5. Snížení množství spermatu

Sperma je tekutina, která tvoří většinu mužského ejakulátu. Tento typ tekutiny pomáhá spermiím pohybovat se směrem k vajíčku.

Testosteron pomáhá stimulovat produkci spermatu a snížená hladina spermatu může znamenat snížení hladiny testosteronu. To může také vést k problémům s plodností.

6. Potíže se spánkem

Muži s nízkou hladinou testosteronu mohou mít potíže s usínáním nebo s udržením spánku.

Mnoho mužů s nízkou hladinou testosteronu trpí také spánkovou apnoe. Tato potenciálně závažná porucha způsobuje, že člověk dočasně přestane dýchat, což může narušit spánek.

7. Snížená sexuální touha

U mužů s nízkou hladinou testosteronu často dochází ke snížení sexuální touhy.

Snižující se sexuální touha se přirozeně objevuje s věkem, ale pokud je příčinou nízká hladina testosteronu, muž zaznamená výrazný pokles touhy po sexu.

8. Snížení svalové hmoty

Testosteron se podílí na vývoji svalové hmoty a jeho snížená hladina může vést k výraznému úbytku svalové hmoty.

9. Návaly horka

Mnoho lidí si spojuje návaly horka s hladinou estrogenu, která během menopauzy kolísá, ale tento příznak může způsobovat i nízká hladina testosteronu.

10. Únava a méně energie

Nízká hladina testosteronu může vést ke snížené hladině energie a únavě.

Člověk se může cítit unavený i po dostatečném odpočinku nebo může mít snížený zájem o cvičení či pohyb.

11. Růst prsou a tloustnutí

Snížení hladiny testosteronu může vést ke zvýšení tělesného tuku a v některých případech se u mužů s nedostatkem hormonu objevuje gynekomastie, která způsobuje zvětšení prsou.

12. Změny a výkyvy nálady

Některé důkazy naznačují, že u mužů s nízkou hladinou testosteronu se pravděpodobně projevuje nesoustředěnost, podrážděnost a deprese.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.