„Dukla je obrovská výzva,“ říká její nový fotbalový trenér Michal Dragijský

Novým kondičním trenérem Dukly se minulý týden stal sedmadvacetiletý Michal Dragijský. Doktoranda Univerzity Karlovy oslovil Roman Skuhravý a dohodl se s ním na spolupráci u A týmu.

Michale, k týmu ses přidal minulý týden. Kdy přišla nabídka z Dukly?
Bylo to bleskové. Asi tři týdny nazpět jsem byl v telefonickém kontaktu s Duklou, poté jsme se sešli s hlavním trenérem Romanem Skuhravým, který projevil zájem o spolupráci, a pak už to byla jen otázka domluvy s vedením a doladění detailů. Já jsem student doktorského studia na FTVS UK a potřebovali jsme se dohodnout na časových možnostech. Nakonec si to všechno sedlo a na fakultě mi vyšli vstříc, abych se mohl naplno věnovat Dukle a přitom dokončit disertační práci. Po návratu z konference kondičních trenérů v Madridu jsem se zde vrhl do práce.

Co studuješ?
Jsem ve čtvrtém, tedy posledním ročníku doktorského studia oboru Kinantropologie, zabývám se diagnostikou kondičních schopností u hráčů. Má disertační práce se orientuje na přechod z dorosteneckých kategorií do mužů, snažím se zjistit, které parametry jsou rozhodující z hlediska kondiční přípravy pro přechod do dospělých a pro úspěch ve fotbale.

Máš už zkušenosti s trénováním sportovního týmu?

Jsem bývalý fotbalista, ještě donedávna jsem aktivně hrál na poloprofesionální úrovni ve druhé slovenské lize. Následně po přechodu do Prahy jsem se nasměřoval víc do trenérského řemesla, kondiční trenérství mě ihned oslovilo. Začal jsem se věnovat profesionálním hráčům z hlediska diagnostiky a následné prevenci zranění, rekonvalescenci a kondiční stránce po návratu po zranění – jednalo se hlavně o zranění křížových vazů v koleni, kde je nevyhnutelné, aby se hráč co nejrychleji dostal do správného svalového a silového nastavení pro zapojení do plného tréninkového režimu.

Je pro tebe výzva být v Dukle?
Obrovská výzva. Už jako fotbalista jsem měl motivaci se jednou dostat do profesionálního týmu. To se mi nepodařilo, ale na fotbal jsem nezanevřel, stále jsem hledal cestu, jak ve fotbale zůstat. Pro mě momentálně je velkou motivací dokázat hlavně sobě, že na to mám, a pomoct Dukle k lepším výsledkům z hlediska budoucnosti.

Jak jsou na tom hráči Dukly z hlediska kondice?

Je moc brzy na to, abych tohle řekl, u týmu jsem pár dní, něco jsme již s klukama zkoušeli, ale na základní diagnostiku si zatím netroufám. Potřebuji si s nimi projít trénink, zjistit, na čem jsou. Momentálně jsme uprostřed sezony, takže na nějaké zásadní testování a změny v tréninku není čas. Musím postupně chlapce připravovat na přechod, nelze to udělat ze dne na den. Zatím se tu seznamuji s prostředím, zjišťuji, jaké metody používal můj předchůdce a snažím se udělat přechod co nejplynulejším a nejhladším. Nemůžeme si dovolit ztrácet body nebo dopustit, aby se hráči cítili na hřišti nekomfortně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.