Důchodci, děti a studenti se ode dneška svezou skoro zadarmo

Ode dneška začíná platit jeden ze slibů nové vlády Andreje Babiše. Děti, studenti od 15 do 26 let a senioři od 65 let budou jezdit ve vlaku a v linkových autobusech se 75procentní slevou. Stát za to zaplatí 6 miliard korun.
České dráhy budou slevu počítat ze základního jízdného. Avšak soukromí dopravci se budou řídit aktuální cenou té dané jízdenky pro určitý spoj.

Ministr dopravy Dan Ťok si slibuje od zlevněného jízdného zlepšení dostupnosti veřejné dopravy pro skupinu cestujících, kteří patří mezi lidi s nízkými příjmy.
Slevy platí ve vlacích jen pro druhou třídu. Za pohodlí v „jedničce“ si lidé musí nadále připlatit.

Aby cestující získali slevu, musí se prokázat platným dokladem totožnosti, občanským průkazem, cestovním pasem nebo např. průkazem ISIC. Děti do patnácti let žádný doklad na slevu nepotřebují. „Budeme jim prostě důvěřovat, že opravdu ještě nemají patnáct let,“ podotkl mluvčí soukromého dopravce RegioJet Aleš Ondrůj.

Právě u soukromých dopravců si lidé mohli už v minulých týdnech v předprodeji koupit jízdenky, u Českých drah to jde až ode dneška.

Ministr dopravy bude dnes přítomen na Hlavním nádraží v Praze a bude sondovat, jak moc mají lidi o tuto slevu zájem.
Dopravci se budou snažit operativně posílit ty spoje, které by díky zvýšenému počtu cestujících byly přeplněné.

Zatímco vláda je spokojená, že se jí povedlo dodržet tento slib, pravice ze slev mnoho nadšená není. Spíše by preferovala snížení daní. „My chceme spíš všem zaměstnancům zvýšit příjmy cestou snížení daní. Ale bude těžké tyto slevy zrušit. Pozítří už je lidé budou brát jako samozřejmost,“ podotkl místopředseda ODS Martin Kupka, který si tak myslí, že i kdyby časem byla v čele státu pravicová vláda, pravděpodobně by tyto slevy zůstaly.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.