Držitelkou ocenění Žena regionu za Plzeňský kraj se stala zakladatelka sdružení ProCit

Vítězkou devátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Plzeňský kraj stala Irena Vítovcová, předsedkyně občanského sdružení ProCit. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti nominovaných aktivních žen kraje nejvíce hlasů.

Slavnostní předání ceny Žena regionu se uskutečnilo 18. října v budově krajského úřadu v Plzni. Ocenění Ireně Vítovcové předali za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová a Marie Heřmánková, výkonná ředitelka neziskového projektu Žena regionu. Slavnosti byly přítomny také finalistky regionálního kola.

„Je mi ctí setkat se se ženami, které se věnují nejen svojí profesi, ale aktivní jsou také ve veřejné sféře, pomáhají hendikepovaným, dětem nebo seniorům, nezištně se podílí na různých aktivitách a k tomu stíhají péči o rodinu a svoji práci. Tyto ženy mají můj obdiv a takovým symbolickým poděkováním je pro ně i udílení cen Žena regionu. Blahopřeji proto vítězce této soutěže a držím jí palce do celostátního kola, kde bude reprezentovat náš kraj,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

Vítězka ceny Žena regionu v Plzeňském kraji Irena Vítovcová založila občanské sdružení ProCit, které pomáhá nejen dětem s autismem, ale hlavně rodinám těchto dětí, pro které je často velmi těžké vše zvládat. Díky vlastní zkušenosti s dětským autismem se jí podařilo vybudovat druhé centrum v ČR, které poskytuje specializovanou diagnostiku, jak psychiatrickou, tak pedagogickou, a mnoho rodin tak již nemusí čekat i více než rok na vyšetření v Praze. Postupně začala organizovat i volnočasové sportovní aktivity ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy ZČU a zapojila děti do celosvětového hnutí speciálních olympiád. Pravidlem jsou již příměstské tábory i letní tábor pro celé rodiny. Každý rok pořádá v Borském parku běh Run for ProCit a v září v Malé synagoze benefiční koncert. Irena Vítovcová žije v Plzni, je vdaná a má dva syny. Jeden z nich má dětský autismus. „Jako předsedkyně sdružení je doslova jeho motorem a duší dění kolem,“ říká Valerie Prokopová, která Irenu do soutěže Žena regionu nominovala. Velkým snem je pro Irenu vybudování stacionáře pro děti i dospělé s autismem a problémovým chováním, kam by autistické děti mohly docházet, či tu žít a vzdělávat se s pomocí asistentů i odborného dozoru a přitom zůstat v kontaktu s rodinami.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak