Search
Close this search box.

Dotaci Jablonec nezískal, 150 milionů zaplatí ze svého rozpočtu

V Jablonci nad Nisou byla včera slavnostně zahájena stavba pavilonu intenzivní medicíny v areálu nemocnice. Stavba za 150,5 milionu korun je největší investiční akcí města v letošním roce. Po dvou letech příprav a čekání na dotační peníze městští zastupitelé rozhodli, že nemocniční pavilon město vybuduje i bez využití dotace ze státního rozpočtu. Výběrové řízení na dodavatele stavby, která bude trvat 17 měsíců, vyhrála firma Metrostav a.s.
Slavnostní zahájení stavby ve středu 16. května bylo zpečetěno symbolickým poklepáním na základní kámen rodící se stavby. Kladívek se s přáním bezproblémového průběhu stavby chopili: za investora, statutární město Jablonec nad Nisou, primátor Petr Beitl, náměstek pro ekonomiku a majetek města Miloš Vele, za nemocnici ředitel Vít Němeček a za Metrostav ředitel divize 8 Ivo Vrbka.

Žádost o dotaci nevyšla
Na stavbu pavilonu intenzivní medicíny město Jablonec žádalo o dotaci ze státního rozpočtu. Předpokládalo se financování ze strany města ve výši 100 milionů korun a 50 milionů od ministerstva zdravotnictví. Z ministerstva ale přišla vloni v létě informace, že není možné s účastí státního rozpočtu v roce 2017 počítat. Žádost je zařazena v plánu na rok 2018, konečné stanovisko ale ministerstvo sdělí až po znalosti fiskálního rámce na období 2018-2020.

Jablonečtí zastupitelé v naprosté většině na svém mimořádném jednání v srpnu 2017 deklarovali zájem financovat stavbu pavilonu interní medicíny z rozpočtu města. „Ekonomická situace Jablonce nad Nisou je i podle hodnocení nezávislých odborníků dnes na takové úrovni, že si můžeme dovolit financovat stavbu tolik potřebného pavilonu intenzívní medicíny z rozpočtu města,“ uvedl tenkrát primátor města Petr Beitl a dodal, že jablonecká nemocnice patří mezi nejlepší v kraji jak v odborné péči, tak v oblasti hospodaření a investici do svého dalšího rozvoje si jednoznačně zaslouží.

Staví se za městské peníze
„Jablonecká nemocnice je jednou z páteřních nemocnic Libereckého kraje. Její ekonomické i odborné výsledky jsou výborné, nemocnice je také pro Jablonec významným zaměstnavatelem a povinností města jako zřizovatele je podporovat její rozvoj a tím zajistit kvalitní péči o pacienty, ale i komfortní zázemí a podmínky pro práci lékařů a dalšího zdravotnického personálu,“ potvrzuje dnes primátorova slova náměstek primátora města Miloš Vele a dodává, že právě stavba nemocničního pavilonu intenzivní medicíny patří k investičním prioritám letošního a příštího roku.

Vybudovat pavilon urgentní medicíny přímo v areálu nemocnice se ukázalo jako nejekonomičtější a z hlediska provozu nejvhodnější řešení. „V pětipodlažním pavilonu najdou své místo oddělení ARO a JIP s celkovou kapacitou 18 lůžek. V posledním patře bude zasedací místnost, inspekční pokoje primářů a přestěhuje se sem administrativa a vedení nemocnice. Do uvolněných prostor po kancelářích se rozšíří odborná nemocniční pracoviště,“ vysvětluje ředitel nemocnice Vít Němeček.

Veřejnou zakázku zadanou v otevřeném podlimitním řízení na stavbu nového pavilonu intenzívní medicíny v Nemocnici Jablonec nad Nisou, p. o. Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo, na základě rozhodnutí zastupitelstva, v prosinci 2017. Do termínu pro podání nabídek, tj. do 23. 1. 2018 byly doručeny 4 nabídky, z nichž nejekonomičtější byla nabídka podaná společností Metrostav, a.s. ve výši 124.461.256,80 bez DPH, tj. 150.598.120,73 Kč vč. DPH. Druhou v pořadí byla společnost BAK, jejíž nabídková cena byla o dva miliony vyšší. Následně byla uzavřena smlouva mezi městem a společností Metrostav s tím, že stavba by měla trvat 17 měsíců, tj. do podzimu 2019.

„Jsme rádi, že jsme ve výběrovém řízení uspěli. Uděláme vše pro to, abychom tuto součást zdravotnického systému důležitou nejenom pro Jablonec dokončili v řádném termínu a odpovídající kvalitě“, řekl Ivo Vrbka.

Stavba provoz nemocnice omezí minimálně
Přípravné práce v nemocničním areálu započaly už na konci dubna. Došlo k vykácení několika stromů v místech, kde má nový pavilon stát a postupně dochází k přeložení inženýrských sítí. Obecně bude budování velkého nemocničního pavilonu náročnější než běžné stavby právě z toho důvodu, aby nebyl ohrožen každodenní provoz nemocnice. „Stavební práce v areálu budou mít vliv na zvýšenou prašnost a hluk, které se především dotknou se stavbou sousedícího pavilonu B, ale připravujeme opatření, která tyto důsledky zmírní,“ uklidňuje veřejnost mluvčí nemocnice Petra Hybnerová. „Z bezpečnostních a provozních důvodů nebude možné po celou dobu stavby procházet po stezce pro pěší v zadní části areálu nemocnice, vedle Hřbitovní ulice,“ dodává a jménem vedení nemocnice děkuje pacientům a návštěvníkům nemocnice za shovívavost a respektování bezpečnostních opatření.

K tomu ředitel Ivo Vrbka dodal: „Metrostav má bohaté zkušenosti s výstavbou či rekonstrukcemi nemocničních objektů za plného provozu zařízení. Náš tým se bude snažit v postupu prací vycházet maximálně vstříc požadavkům nemocnice.“

Stavbu je potřeba zkoordinovat s pracemi na sítích
Pro obsluhu staveniště budou stavbaři využívat výhradně zadní vjezd do areálu nemocnice ze Hřbitovní ulice, tam ale letos správci sítí počítají s rekonstrukcí plynovodu, vodovodu a kanalizace. „Práce na sítích jsou potřeba. Obyvatelé Hřbitovní ulice také čekají na nový povrch vozovky a chodníky, museli jsme hledat řešení, jak obě rozsáhlé stavební akce zkoordinovat a nenarušit průběh ani jedné z nich. Ve spolupráci se všemi dotčenými správci sítí i stavbaři z Metrostavu se nám to podařilo a doufám, že to i přes všechny komplikace zvládneme,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele. Po skončení prací na sítích dostane jedna polovina ulice nový povrch v letošním roce a druhý pruh bude dokončen v příštím roce po skončení stavby nemocničního pavilonu. Následně bude ve Hřbitovní ulici vybudován chodník a zastávky autobusu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient