V rámci veřejného fóra Dobříš Vašima očima aneb Hledáme 10 priorit, které se uskutečnilo ve středu 7. února 2018, byla představena tzv. „pocitová mapa“ . Sběr dat probíhal i po veřejném fóru, a to online až do 23. 3. 2018.
Mapy mají obrovskou moc prezentovat prostorové informace v srozumitelné a široce akceptovatelné formě. Mentální mapování a mentální mapa jsou koncepty, které hrají důležitou roli především v prvních fázích tvorby prostorových představ a informací o našem okolí. Mentální mapování lze popsat jako metodu reprezentující především „volnou kresbu“ podle paměti[1]. Výsledná „mapa“ obsahuje hlavní prvky, které si komunita sama určí, a jsou pro ni proto důležité.
Pocitové mapy jsou koncept, který k nám přichází ze zahraničí a v českém prostředí jej využili již například ve Vodňanech (Pocitová mapa Afrodity Vodňanské byl dlouhodobý projekt občanského sdružení Vodňany žijou, kterého se v roce 2010 zúčastnili žáci všech sedmi vodňanských škol), v Jihlavě (v rámci předvolební kampaně použilo pocitové mapy sdružení Fórum Jihlava) či Říčanech (tvorba pocitové mapy probíhala v roce 2015 v rámci akce Fórum Zdravého města a účastníci do mapy podle svých pocitů přiřazovali místům vlastnosti týkající se kvality života ve městě).
Z českých výzkumníků se pocitovým mapám věnují především v Olomouci, na Katedře rozvojových studií, kde je realizován projekt www.PocitoveMapy.cz
Podobně jako u výše zmíněných Říčan i v Dobříši tvorba pocitové mapy probíhala v rámci akce Fórum Zdravého města (7. 2. 2018). Sběr dat probíhal i po skončení FZM formou online mapování. Na workshopu měli hosté k dispozici mapu města v měřítku 1:10 000, která sloužila jako podklad pro tvorbu pocitové mapy. Na mapu zapojení účastníci zaznačovali pocity vztahující se k určitému místu pomocí špendlíků šesti různých barev.