Search
Close this search box.

Do Vsetína dorazil protidrogový vlak

Téměř 230 žáků posledních ročníků všech vsetínských základních škol navštívilo v úterý 27. března dopoledne Protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN. Odpoledne byl pak vlak přístupný také veřejnosti a do jeho útrob nahlédlo dalších 190 zájemců. Cílem tohoto projektu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů návštěvníkům představit škodlivost nelegálních i legálních drog. Prohlídka vlakové soupravy byla pro všechny zájemce zcela zdarma, a to díky firmám Austin Detonator s.r.o. a SERVIS CLIMAX a.s., které společně s městem Vsetín její příjezd financovaly.

„Návštěvníci protidrogového vlaku prošli celkem šesti vagóny, v nichž se postupně seznámili s reálným příběhem skupiny mladých lidí, kteří se stali nejprve závislými na cigaretách a alkoholu a později přešli k drogám tvrdým,“ informovala místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Souprava vagónů obsahuje kinosály, kde je promítána vždy část filmu s doplňujícími otázkami k zamyšlení. Po ukončení jednotlivých částí se zvedá projekční plátno, za kterým je nainstalována věrná kopie místa souvisejícího s dějem příběhu. V prostorách, jako je věznice, místo dopravní nehody, drogové doupě či léčebna pro drogově závislé, navíc probíhá interakce lektora s účastníky programu a díky intenzivní simulaci vjemů pomocí pachů, teploty nebo zvuků dochází k maximálnímu prožitku.

Do přípravy a průběhu této akce se zapojily také dvě vsetínské neziskové organizace – Agarta z.s. a Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Centrum Archa patřící pod organizaci Na Cestě, z.s. Ty v dopoledním programu představovaly žákům nabídku svých služeb, ale také je například poučily, jak se zachovat při nálezu injekční stříkačky s jehlou. O škodlivosti drog a negativních příkladech přímo ze vsetínských ulic informovali v jednom z vagónů strážníci městské policie, kteří rovněž mládeži ukázali a popsali funkce přístrojů, kterými se zjišťuje přítomnost drog v těle.

Protidrogový vlak zavítal do města již podruhé, přičemž jeho loňská první zastávka byla velmi kladně hodnocena, a to nejen ze strany zúčastněných žáků a pedagogů, ale i vsetínskou veřejností.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient