Do Šumperka zavítala poprvé delegace z italské Sulmony

Při příležitosti konání osmadvacátého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu přijela do Šumperka delegace z nového partnerského města Sulmona v čele se starostkou Annmarií Casini.

Hlavním cílem této vzácné návštěvy byla diskuze nad nasměrováním nedávno uzavřeného partnerství a příprava společných projektů financovaných z fondů Evropské unie, jež podporují aktivity zejména v oblasti ekonomiky, kultury a vzdělávání. Hlavně na tato témata se tato delegace, tvořená starostkou Sulmony Annamarií Casini společně s členkou městského zastupitelstva Robertou Salvati, v Šumperku zaměřila. „Myslím, že je velmi důležité upevnit vzájemné vztahy, abychom si vzájemně mohli vyměňovat zkušenosti a vědomosti,“ říká Annamaria Casini a pokračuje: „silně věřím v politiku partnerské spolupráce mezi městy z různých zemí, která vede k vzájemnému sdílení kultur, tradic a hodnot. Partnerská spolupráce je o sbližování lidí, jež vytváří příležitosti k objevování nových kultur.“

Italskou delegaci srdečně přivítal starosta města Šumperka Zdeněk Brož spolu s ostatními členy vedení města. Po seznámení se s šumperskou historií a nejvýznamnějšími památkami se vrcholem stala oficiální recepce na radnici, které se zúčastnily i delegace z partnerských měst Nysa, Prievidza a Bad Hersfeld a také zástupci účinkujících souborů Mezinárodní folklorního festivalu. „Velice si vážíme toho, že zástupci města Sulmona přijeli do Šumperka, aby se mohli zúčastnit mj. folklorního festivalu,“ říká místostarosta Tomáš Spurný a dodává, že byly dohodnuty detaily nejbližšího společného projektu, který počítá se zapojením studentů šumperských středních škol.

Město Šumperk podepsalo smlouvu o partnerské spolupráci se Sulmonou již v září minulého roku. Její cesta k Šumperku začala již před několika lety díky práci tamějšího archivu a italských historiků v čele s panem Mariem Salzanem společně s Velvyslanectvím České republiky v Římě. Na území města se nachází bývalý zajatecký tábor č. 78 Fonte d‘Amore, kde v průběhu první světové války bylo uvězněno mnoho vojáků rakousko-uherské armády, z nichž řada pocházela ze Šumperska. Malebné město Sulmona se nachází ve střední Itálii v regionu Abruzzo. Má podobnou velikost jako Šumperk, okolo 26 000 obyvatel, a leží na úpatí hor Majella v Abruzských Apeninách.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.