Search
Close this search box.

Do Plzně zavítal rakouský velvyslanec

Návštěva plzeňské radnice, hejtmanství a Rakouské knihovny Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (SVK PK) byla na programu velvyslance Rakouské republiky v Praze J. E. Alexandera Grubmayra ve čtvrtek 12. července. Cílem návštěvy bylo především podepsání dohody mezi Rakouskou knihovnou SVK PK a Rakouským kulturním fórem v Praze o další spolupráci. Na zdejší radnici přijal rakouského velvyslance a kulturní attaché Rakouského kulturního fóra v Praze Waltraud Strommer primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Při zakládání evropského regionu Dunaj – Vltava jsem byl u vzniku tohoto svazku českých, německých a rakouských regionů. To bylo v roce 2012. V roce 2015 se nám se nám v rámci Evropského hlavního města kultury podařilo navázat mnoho projektů s Německem a Plzeň je připravena na rozšíření a zintenzivnění spolupráce právě s Rakouskem,“ řekl v úvodu setkání primátor Martin Zrzavecký.

Podle Alexandera Grubmayra je Česká republika pro Rakousko nejdůležitějším obchodním partnerem zemí střední a východní Evropy. Obě země mají mnoho společných projektů například v oblasti kultury, ale nyní by velvyslanectví rádo podpořilo výměnné pobyty studentů obou zemí. K tomu má pomoci nově uzavřená dohoda mezi Rakouskou knihovnou SVK PK a Rakouským kulturním fórem v Praze. Zdejší rakouská knihovna byla založena již v roce 1995 a je jednou z osmi rakouských knihoven na území České republiky, kde je nejvyšší hustota těchto institucí ze všech zemí. Tato knihovna v Plzni se aktivně zapojila do programu Evropského hlavního města kultury 2015, kdy připravila řadu výstav, čtení a setkání s občany a návštěvníky.

Rakouské kulturní fórum v Praze podporuje vědeckou a kulturní výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem. Organizuje a spolupodílí se ročně na 250 akcí z oblasti výtvarného umění, designu, architektury, hudby, filmu, vědy, literatury, divadla a tance.

J. E. Alexander Grubmayr se stal velvyslancem Rakouské republiky v České republice v únoru roku 2016, předtím působil 15 let jako vedoucí protokolu rakouské prezidentské kanceláře. Dříve působil na velvyslanectvích Rakouska v Římě a Karakasu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient