Do Plzně zavítal rakouský velvyslanec

Návštěva plzeňské radnice, hejtmanství a Rakouské knihovny Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (SVK PK) byla na programu velvyslance Rakouské republiky v Praze J. E. Alexandera Grubmayra ve čtvrtek 12. července. Cílem návštěvy bylo především podepsání dohody mezi Rakouskou knihovnou SVK PK a Rakouským kulturním fórem v Praze o další spolupráci. Na zdejší radnici přijal rakouského velvyslance a kulturní attaché Rakouského kulturního fóra v Praze Waltraud Strommer primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Při zakládání evropského regionu Dunaj – Vltava jsem byl u vzniku tohoto svazku českých, německých a rakouských regionů. To bylo v roce 2012. V roce 2015 se nám se nám v rámci Evropského hlavního města kultury podařilo navázat mnoho projektů s Německem a Plzeň je připravena na rozšíření a zintenzivnění spolupráce právě s Rakouskem,“ řekl v úvodu setkání primátor Martin Zrzavecký.

Podle Alexandera Grubmayra je Česká republika pro Rakousko nejdůležitějším obchodním partnerem zemí střední a východní Evropy. Obě země mají mnoho společných projektů například v oblasti kultury, ale nyní by velvyslanectví rádo podpořilo výměnné pobyty studentů obou zemí. K tomu má pomoci nově uzavřená dohoda mezi Rakouskou knihovnou SVK PK a Rakouským kulturním fórem v Praze. Zdejší rakouská knihovna byla založena již v roce 1995 a je jednou z osmi rakouských knihoven na území České republiky, kde je nejvyšší hustota těchto institucí ze všech zemí. Tato knihovna v Plzni se aktivně zapojila do programu Evropského hlavního města kultury 2015, kdy připravila řadu výstav, čtení a setkání s občany a návštěvníky.

Rakouské kulturní fórum v Praze podporuje vědeckou a kulturní výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem. Organizuje a spolupodílí se ročně na 250 akcí z oblasti výtvarného umění, designu, architektury, hudby, filmu, vědy, literatury, divadla a tance.

J. E. Alexander Grubmayr se stal velvyslancem Rakouské republiky v České republice v únoru roku 2016, předtím působil 15 let jako vedoucí protokolu rakouské prezidentské kanceláře. Dříve působil na velvyslanectvích Rakouska v Římě a Karakasu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak