Do nových bytů v Neborech se v srpnu nastěhují první třinečtí nájemníci

Už za několik dní se nastěhují první nájemníci do nových městských bytů v Neborech. Třípodlažní objekt s číslem popisným 360, v němž se nacházely nebytové prostory včetně pošty či knihovny a kde svého času sídlil i místní národní výbor, město zrekonstruovalo na bytový dům s dvaceti malometrážními bytovými jednotkami. Své zázemí tu bude mít i nadále pobočka Knihovny Třinec a malá část prostor zůstane jako nebytová.

„Téměř všechny byty jsou dispozičně řešeny jako 1+1 o rozloze zhruba 35 metrů čtverečních, pouze ve třetím podlaží se nacházejí dva byty 2+ kk o velikosti 58 metrů čtverečních. V tomto smyslu se jedná o nízkonákladové bydlení, ale nikoli o sociální byty, jak se zpočátku někteří obyvatelé Nebor domnívali. Většina bytů bude přidělována zájemcům z pořadníku vedeného odborem správy majetku města dle Zásad o hospodaření s byty ve vlastnictví města Třince,“ vysvětlil místostarosta města Třince Ivo Kaleta a dodal, že výjimku tvoří šest bytových jednotek v prvním podlaží, které byly upraveny jako byty zvláštního určení pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Ty bude přidělovat odbor sociálních věcí v souladu se Směrnicí pro nájem bytů zvláštního určení. Dva z těchto bytů jsou kompletně bezbariérové, aby vyhovovaly i lidem, kteří se pohybují pomocí invalidního vozíku.

„O byty zvláštního určení je stále větší zájem. Jejich počet v DPS Oldřichovice nestačí. Narůstá nám počet občanů v pořadníku a čekací doba na tyto byty je neúměrně dlouhá. Proto jsme se rozhodli využít rekonstrukce této budovy a vytvořili jsme šest bytů zvláštního určení i zde v Neborech,“ podotkl místostarosta Třince Radim Kozlovský.

Všechny byty jsou vybaveny kuchyňskou linkou a v koupelnách nechybí moderní sanitární vybavení. V suterénu objektu mají obyvatelé k dispozici i kolárnu, sušárnu a sklepní boxy. K bytovému domu náleží také nově vybudovaná čistička odpadních vod. Nájemné v bytech bude činit 60 Kč/m², za nájemné v bytech zvláštního určení zaplatí lidé 50 Kč/m². Vzhledem k velikosti bytů je nájemné dostupné také občanům s nižšími příjmy.

„Při rekonstrukci jsme pamatovali i na úpravu okolí, kde byla vysázena nová zeleň, a za domem bylo umístěno posezení s lavičkami. Nájemníci mohou využívat i nové parkoviště s celkem 24 parkovacími místy včetně dvou bezbariérových stání. Samozřejmostí je bezbariérový přístup do budovy,“ dodal místostarosta města Ivo Kaleta a připomněl, že v souvislosti s rekonstrukcí vybudovalo město také nový nasvětlený přechod pro chodce přes přilehlou komunikaci.

Modernizace objektu a jeho okolí si vyžádala celkové náklady ve výši zhruba 30 milionů korun. „Při rekonstrukci budovy postavené před více než čtyřiceti lety v tehdejší Akci Z nás čekala řada překvapení, která nás stála hodně úsilí i peněz, ale výsledek stojí za to. Bytový dům poskytne příjemné a finančně únosné bydlení žadatelům o byt z různých částí Třince a Nebory jsou díky zmodernizovanému objektu zase o něco zvelebenější. Věříme, že se tady bude všem novým nájemníkům dobře bydlet,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.