Do Krnova se ve čtvrtek večer sjeli zástupci partnerských měst z Polska (Mińsk Mazowiecki), Litvy (Telšiai) a Francie (Saint-Egréve), aby v rámci třídenního mezinárodního setkání společně diskutovali u kulatého stolu na aktuální témata euroskepticismus, výhody a nevýhody členství v EU a solidarita v době krize.
„Jsem velmi ráda, že se opět setkáváme a že se tak děje právě v letošním roce, kdy si připomínáme řadu významných výročí s číslovkou 100. Před sto lety skončila první světová válka. Před sto lety vznikla jak Československá republika, tak Litva. Před sto lety se Polsko opět stalo svrchovaným státem,“ přivítala účastníky v pátek na radnici starostka Jana Koukolová Petrová. „Za členy Evropské unie byly Česká republika, Litva a Polsko přijaty v roce 2004. Přesto, že naše očekávání byla z většiny naplněna, vztah občanů k Evropské unii se od té doby hodně změnil. Lidé přestávají chápat fungování a význam unie. Ve sjednocené Evropě již nevidí výhody, mezi něž bezpochyby patří možnost volně cestovat, podnikat, studovat. Neoceňují příliv evropských peněz do našich ekonomik. Více slyší na nevýhody, např. na přebujelou byrokracii a nesmyslné předpisy. Značná část populace je přesvědčena, že se k nim evropské instituce nechovají férově. Změnu přístupu k EU ovlivnila také migrační krize. To vše dává prostor sílícímu euroskepticismu. Právě nad tímto pojmem se budeme v rámci našeho setkání zamýšlet a také hledat cesty, jak obyvatelům našich měst rozšířit povědomí o Evropské unii a obnovit tak důvěru v její prospěšnost,“ dodala.
Kromě diskuse a prezentace delegace čekal i bohatý doprovodný program, v rámci kterého lépe poznali nejen hostitelské město, kdy se například na Krnov podívali z věží radnice a farního kostela sv. Martina, ale navštívili také ostravskou Dolní oblast Vítkovic a Karlovu Studánku.
Projekt podpořila Evropská unie částkou 5 000 eur v rámci programu nazvaného Evropa pro občany.