Zlomený meč posledního Přemyslovce přivezli do Hlučína v pátek 21. září pracovníci Muzea Hlučínska z ratibořského muzea. Unikátní exponát je součástí aktuální výstavy o Přemyslovcích pouze do neděle 30. září.
Meč patřil opavskému Přemyslovci Valentinu Hrbatému.
Odborný pracovník Muzea Hlučínska Jiří Neminář k unikátnímu exponátu vystavenému ve speciální bezpečnostní vitríně říká: „Když se 13. listopadu 1521 odebral na věčnost ratibořský kníže Valentin řečený Hrbatý, málokdo ze současníků si uvědomoval, že spolu s ním po mužské linii vyhasl i slovutný rod Přemyslovců. Stejně tak ani většina české veřejnosti netuší, že Přemyslovci zmizeli ze scény až 215 let po známé olomoucké vraždě Václava III. Učebnice totiž zcela zapomněly na nemanželské potomky, kterých po světě tehdy pobíhala celá řada. Nejvýznamnějším z nich byl Mikuláš, kterého nechal jeho otec Přemysl Otakar II. dokonce legitimizovat. Záměr, aby Mikuláš posléze přezval po otci královskou korunu bohužel neprošel, a tak se nemanželský syn usadil v Opavě. Jím založená rodová větev nakonec vládla ve Slezsku až do 16. století a Valentin Hrbatý byl její poslední mužský příslušník. Když zemřel, zlomili na znamení vymření rodu rituálně jeho meč a položili jej na rakev. Na scéně se meč objevil opět v roce 1996 při rekonstrukci dominikánského kláštera v Ratiboři, když byl vyjmut z Valentinova hrobu. Od té doby představuje nejdůležitější exponát ratibořského muzea. Jako takový zůstává na místě, kde byl nalezen, a jen při mimořádných příležitostech jej muzeum zapůjčuje. Naposledy se tak stalo před třemi lety, kdy meč krátce zavítal na výstavu do Opavy.“
Meč je součástí výstavy s názvem Přemysl Otakar II., zakladatel Hlučína, a jeho dědictví v Muzeu Hlučínska, která se věnuje králi Přemyslu Otakarovi II. Hlučín je jediným slezským městem, které tento panovník a refundátor založil.
„V letošním roce si připomínáme kumulované přemyslovské výročí. Uplynulo již 740 let od tragického úmrtí železného krále a zároveň 700 od vzniku Opavského vévodství, stejně jako od úmrtí prvního vévody, Přemyslova levobočného syna Mikuláše,“ prozradil ředitel muzea Metoděj Chrástecký.
Výstava představí osobnost panovníka, ale také jeho potomky, na které se povětšinou v učebnicích zapomnělo. Od partnerských muzeí získali pořadatelé řadu zajímavých exponátů jako jsou komorové kachle, kuchyňská keramika, středověké zbraně, předměty denní potřeby a také kompletně dochovaná drátěná košile. Nedílnou součást výstavy tvoří také interaktivní koutek, kde si návštěvníci prověří znalosti středověké kuchyně nebo si sestaví vlastní model města. V prostorách muzea je zároveň pro doplnění aktuálně instalovaná ještě putovní výstava z Českých Budějovic Přemysl Otakar II. Král, rytíř a zakladatel. Obě výstavy potrvají až do 25. listopadu.