Dny evropského dědictví v Šumperku slibují bohatý program

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji. V rámci Dnů evropského dědictví navíc v klášterním kostele proběhne koncert žesťového tria The Flash Brass, na Hlavní třídě si budete moci prohlédnout výstavu Zaniklé osady a mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude jezdit historický motorový vlak „Věžák“. Na tzv. „Točáku“ se navíc bude konat „Den řemesel“.

Program letošních Dnů evropského dědictví (DED) zahájí ve středu 12. září v 16:00 hodin v Informačním centru vernisáž výstavy Zaniklé osady. Provázet jí bude historik Vít Lucuk, který poté povede i následnou besedu v nové budově Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk v ulici 28. října. „Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout 21 panelů rozmístěných na Hlavní třídě a dozvědět se mnoho zajímavých informací o blízkých osadách, které zanikly v toku času,“ říká ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová.

O hudební zpestření se postará šumperské žesťové trio The Flash Brass. Koncert žesťového tria ke stému výročí vzniku samostatného Československa se uskuteční v klášterním kostele, kde trio doprovodí varhany.

Sobota bude plně patřit památkám. „I tento rok bude v tzv. Geschaderově domě kromě stálé expozice „Čarodějnické procesy“ připraven i průvodce, který zavede zájemce do jinak nepřístupných částí domu. Radniční věž letos bohužel kvůli rekonstrukci budovy radnice dostupná nebude,“ vysvětluje Antonín Linet, koordinátor DED. Otevřeno bude také pět kostelů, již tradičně klášterní kostel a kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory, evangelický kostel a starokatolický kostel.

Velmi lákavá bude bezesporu i šance nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky ve vyhrazených hodinách.Také Vlastivědné muzeum v Šumperku se již tradičně do DED zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav v historické budově Pavlínina dvora. „K prohlédnutí budou připraveny výstavy „Historie v kamenech, Pod kůží Marsya“, „Pozor, děti, poletíme!“ a „Hrátky se zvířátky“, a stálá expozice „Příroda a dějiny severozápadní Moravy,“ zve návštěvníky Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea. Státní okresní archiv Šumperk v ulici Bří Čapků si na DED připravil komentované prohlídky archivu a také výstavu „Velamos“ věnovanou legendárnímu podniku. „Výstava mapuje historii jednoho z nejznámějších výrobců kol. Jako první u nás například vyráběl kola crossová kola a BMX,“ přibližuje autorka výstavy Jana Lněníčková. Za návštěvu bude rozhodně stát i vikýřovické Muzeum silnic. „Vedle čtyř stálých expozic „Via Est Vita – Silnice je život“, „Z historie a současnosti našich silničních mostů“, „Po stopách bratří Kleinů“ a venkovní expozice silničních mechanismů budou v rámci DED ke shlédnutí i dvě výstavy – „Autobusem po silnici, do měst i na vesnici aneb z historie naší autobusové dopravy“ ve velkém výstavním sále, v malém výstavním sále to pak bude výstava „Známky s vůní benzínu- poštovní známky Václava Zapadlíka“, přibližuje program Alena Turková, vedoucí muzea.

Na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz M120.417 zvaný Věžák, který byl vyroben ve 30. letech minulého století,“ říká systémový specialista Českých drah Martin Šůstal. „Odjezd ze Šumperka bude v 9:40 a 12:30 hod., jízdenky bude možné zakoupit přímo na místě,“ dodává Šůstal.

Až daleko za hranice Evropy nás zavede výstava „Cesta na východ – fotografie historické Šanghaje“, instalovaná v České kapli klášterního kostela. „Návštěvníci si mohou prohlédnout dvacet panelů, na kterých je vystaveno více než čtyřicet fotografií mladých a talentovaných umělců,“ říká Bohuslav Vondruška, iniciátor výstavy.

Neděle nabídne volné prohlídky klášterního kostela a expozice „Čarodějnické procesy“ v Geschaderově domě.

I tento ročník DED bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z památek. „Do letáku DED bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání určitého množství otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si bude moci přímo na místě vylosovat jednu z cen,“ říká Antonín Linet.

Vstup zdarma je na besedu v knihovně s panem Vítem Lucukem, do všech uvedených památek v sobotu 15. i v neděli 16. září. Zpoplatněno bude jízdné „Věžákem“. Další informace budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách a Facebooku Informačního centra Šumperk.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!