Dny evropského dědictví otevřou zdarma věže i další vybrané památky a expozice

(Aktualizováno před )

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou nepřístupné. Znojmo se připojí i letos a ukáže veřejnosti největší stavebně-historické klenoty města a vybrané expozice zcela zdarma.
Ve spolupráci s Jihomoravským muzeem, Nadačním fondem svatého Hypolita na Hradišti, Vodárenskou akciovou společností a spolkem VOC Znojmo se ve Znojmě v termínu od 8. do 12. září 2018 otevře celkem 13 památek a muzeí zdarma.
Návštěvníkům se ve vybraných dnech zpřístupní nejen notoricky známé památky, ale i dvě novinky letošní turistické sezóny: Prašná a Nová věž v Jižním hradebním příkopu pod Kapucínskou zahradou. Věže je standardně možné navštívit jen v rámci komplexního prohlídkového okruhu po hradebním opevnění Znojma, v rámci EHD budou ale věže zpřístupněné zvlášť. V Prašné věži, která svůj název získala kvůli skladování střelného prachu v 18. století, mohou návštěvníci prozkoumat celé hradební opevnění města. To je zde vystaveno v 3D modelaci. V Nové věži pak objeví ukázky zbroje a historických zbraní. Vystoupat je zde možné i na vyhlídku a vychutnat si tak Znojmo z nového neokoukaného pohledu.

Zdarma se budou moci zájemci podívat i do radniční věže, Vlkovy věže nebo Střelniční věže. Lákat bude i Muzeum Velké Moravy na Hradišti, Minoritský klášter, Dům umění nebo vodojem na nám. Republiky. Bez vstupného se bude možné podívat i do Expozice pivovarnictví, do podzemí nebo na znojemský hrad.

Doprovodný program pro malé i velké si ve svých objektech přichystalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Díky ochutnávce vín nominovaných do Národní soutěže vín znojemské podoblasti bude veřejnosti přístupný také Dominikánský klášter.

Detailní přehled zpřístupněných objektů, dnů i časů najdete v přehledu níže.

Dny evropského dědictví, které v ČR proběhnou v termínu 8. – 16. září, jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí, jejímž cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Národní zahájení EHD se uskuteční 8. září 2018, hostitelem bude Havlíčkův Brod. Národní téma pro rok 2018 je Společné dědictví, společné hodnoty. Více na www.ehd.cz.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz