Divadlo J. K. Tyla uvede Molièrovu komedii Tartuffe

Divadlo Josefa Kajetána Tyla uvede v sobotu 27. října na jevišti Nové scény premiéru Molièrovy komedie Tartuffe. Inscenaci kritizující pokrytectví, zneužití moci i zaslepenou společnost režíruje kmenový režisér pražského Činoherního klubu a Divadla na Vinohradech Martin Čičvák. Do titulní role obsadil Jana Maléře, v dalších rolích se objeví Antonín Procházka, Zuzana Ščerbová, Monika Švábová, Vladimír Pokorný, Kamila Šmejkalová, Adam Vacula a Michal Štěrba.

Děj hry se odehrává v domě bohatého měšťana Orgona, do jehož přízně se vetře Tartuffe, toužící po moci. Pod rouškou čistoty duše manipuluje s ostatními. Členové Orgonovy rodiny vidí v Tartuffovi úlisného manipulátora, který se snaží zalíbit jen a jen kvůli svému vlastnímu prospěchu, ale Orgon a jeho matka ho mají za svatého. „Tartuffe přišel a neměl nic. On ho přijal do svého domu a teď je otázka, kdo vlastně z těch lidí má pravdu. Jestli ta rodina, která prostopášně žije, nebo asketický Tartuffe, který je učí pokoře. A učí je v jistém smyslu žít skromně. Je to od něj lež, nebo není? Tohle napětí v sobě ta hra má,“ řekl o připravované inscenaci režisér Martin Čičvák.

Komedie Tartuffe způsobila při své premiéře v roce 1664 skandál a bouři nevole. Molière si zde dovolil vykreslit pokryteckou postavu využívající náboženství k dosažení svých materiálních cílů. „Molière se zaměřil na pokrytectví převážně proto, že takovýchto pokrytců bylo na královském dvoře poměrně velké množství. Bohužel se společnost za těch 350 let, které uplynuly od napsání hry, příliš nezměnila. Dramaturgie činohry DJKT zařazuje Tartuffa do svého repertoáru právě pro jeho nadčasovost, neb každá doba, každé století má svého Tartuffa,“ vysvětlil dramaturg Vladimír Čepek.

Vstupenky lze zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Nejbližší reprízy inscenace se odehrají 30. října, 11. a 29. listopadu 2018.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak