Search
Close this search box.

Divadlo Alfa připravilo hru Kde domov můj?

Divadlo Alfa připravilo divadelní hru Kde domov můj? V ní se ohlédne prostřednictvím obyčejné plzeňské rodiny za uplynulým stoletím. Večerní premiéru bude mít hra v pátek 14. prosince. Od kuchyňského stolu bude spolu s nimi sledovat a komentovat běh dějin světových, československých i plzeňských. Kromě rekvizit, vyrobených v dílnách divadla, se na jevišti objeví skutečné dobové předměty, jako třeba potravinové lístky nebo ruská digitální hra Vlk a vajíčka. Autory hry jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, jejichž námětem bylo češství, česká státnost, národní hrdost a národní komplexy.

„Nová inscenace propojí žánr loutkového divadla s prvky animovaného filmu. Na jevišti se potkají živí herci s loutkami, dobovou atmosféru dokreslí speciální projekce vytvořené pomocí fotografií,“ řekl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

„Dějiny Československa jsou dějinami opakujícího se střídání období naděje a vzmachu s následnou skepsí, deziluzí a depresí. Celé je to zarámované zakladatelskými hodnotami zosobňovanými prezidentem Masarykem, k nimž se Československo opravdu plně vrátilo až na samém konci své existence. Jestli přetrvávají až dodnes, je otázka, na kterou asi není úplně jednoduchá odpověď. Ale Masarykův pomník, který se nám v inscenaci stal jejich symbolem, v Plzni ještě pořád stojí. Tak snad přece jen ano,“ řekl spoluautor inscenace a dramaturg Tomáš Jarkovský.

Rekvizity, dobové fotografie pomohli divadlu zajistit lidé, kteří vyslyšeli výzvu, ale také Český rozhlas Plzeň, Národopisné muzeum Plzeňska a Archiv města Plzně.

Nejbližší repríza inscenace Kde domov můj? se odehraje 21. ledna 2019 od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně Divadla Alfa. Vstupenka platí také jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení.

Hra Kde domov můj je druhou premiérou sezony, tou první byl příběh Honza. Honza? Honza! Třetí premiérou bude v únoru Koralína, hororová pohádka o tom, že zlo se často skrývá za nesmírně přívětivou tváří. Autorem předlohy je Neil Gaiman. Na závěr sezony chystá divadlo detektivní příběh Cirkus zlodějů, inspirovaný knihou současného britského autora Williama Sutcliffa.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient