Search
Close this search box.

Díky nové plničce na CNG ujedou autobusy o 500 km méně

Největší a nejmodernější plnící stanici na CNG (stlačený zemní plyn) v České republice uvedl do provozu v areálu garáží v Hranečníku Dopravní podnik Ostrava. Radní pro dopravu Lukáš Semerák potvrdil, že jde o další krok k ekologizaci městské hromadné dopravy ve městě.

Dopravní podnik Ostrava se zavázal, že do konce roku 2020 nebude nasazovat dieselové autobusy. V současné době provozuje 284 autobusů, z nichž 118 jezdí na CNG. Brzy nakoupí dalších 50 autobusů na tento ekologický pohon. „Jedná se o druhou plnící stanici na CNG. První využíváme v Martinově. Díky tomu ušetříme denně 500 kilometrů na přejezdech autobusů,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

„Zřízení CNG stanice v Hranečníku je dalším příspěvkem k ekologizaci dopravy v Ostravě a ke zlepšení životního prostředí. Ekologický dopad se projeví okamžitě už tím, že řidiči najedou o již uvedených 500 kilometrů denně méně. Tím se výrazně sníží prašnost v ulicích. Plnička má vyšší kapacitu, takže od konce roku zprovozníme mimo areál garáží ještě jeden stojan, který bude určen pro externí subjekty, například pro městskou policii,“ zdůraznil radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Plnící stanice v areálu garáží v Hranečníku je nejsilnější plnící stanicí na CNG ve střední Evropě a největší stanicí v České republice. Speciální hypervýkonné kompresory o kapacitě 3500 kubíků umožňují plnit desítky autobusů za hodinu. Stanice má šest stojanů. Plánovaná kapacita je 80 autobusů denně, avšak díky výkonným čerpadlům by na stanici mohlo být v případě potřeby odbaveno až 200 vozů denně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient