Den architektury zavítá v září i do Středočeského kraje, kde představí československou architekturu v běhu století

Od Krušných hor po Karvinou, od Náchoda po Vimperk, od Prahy, přes Brno, Ostravu až do Bratislavy – mezi 28. zářím a 4. říjnem zamíří Den Architektury do více než osmdesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. V průběhu týdne představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby. V programu nebude chybět například běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb.

Pestrý program Dne Architektury nabídne i Středočeský kraj hned v 15 městech. V Berouně se vydáme po stavbách první republiky se spolkem Beroun Sobě. V Benešově budou také připomenuty prvorepublikové stavby, čeká nás například prohlídka Karlova a Klášterky. Benešovský program s názvem Vetřelci, volavky a další umění skrývá objevování umění ve veřejném prostoru se zástupci Muzea umění a designu.

V rámci projektu Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti stavby s poutavým výkladem architektů a historiků. V Benešově to bude secesní muzeum od Marcela Dusila. V Dolních Břežanech prozkoumáme sportovní halu a v Libčicích nad Vltavou zase Kotelnu a Uhelný mlýn přímo s autorem projektu. Ve Strančicích se podíváme do experimentální administrativně-provozní budovy postavené jako betonový odlitek.

Znovuobjevování nejstarší části města Pšovky s městským architektem nabídne Mělník. Jak vypadají Řevnice shora a jak je uplynulých 100 let proměnilo? Novou perspektivu s nadhledem představí na procházce architektka. Přednáška a prezentace historiků na téma Mizející industriál připravil Nymburk a Hovorčovice si připomenou architekturu posledních 20 let. Program je připraven i v dalších městech Středočeského kraje.

Města Středočeského kraje s programem Dne Architektury:
Benešov, Beroun, Čelákovice, Dolní Břežany, Hovorčovice, Kolín, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Líbeznice, Mělník, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Roztoky, Řevnice, Strančice

Podrobný program mezinárodního festivalu Den Architektury 2018 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“. Festival připomíná letošní výročí republiky a jeho cílem je v celé šíři postihnout, jak se za posledních 100 let československá architektura vyvíjela. Návštěvníci se tak budou moci například podrobně prozkoumat Obecní dům, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa, projít se po prvorepublikové Olomouci, nebo navštívit jihlavský Legiodům postavený v Národním stylu. Budou moci ocenit meziválečnou architekturu Liberce, poznají blíže Městské divadlo v Mostě, které se pohybuje na pomezí brutalismu a strukturalismu a patří mezi nejunikátnější kulturní stavby 2. poloviny 20. století u nás, projdou se po karlovarské Vřídelní kolonádě z roku 1975 a dozví se více o unikátním brněnském sídlišti Lesná. Cestu z minulosti do současnosti pak zakončíme třeba v unikátním archeologickém muzeu Archeopark Pavlov, jenž je nositelem Ceny za Architekturu 2017, v moderní multifunkční sportovní hale v Dolních Břežanech či v českém EXPO pavilonu ve Vizovicích, který nás přenese do světa modulární architektury.
___________________________________________________________________________
Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa. Cílem diskusí je zprostředkovat široké veřejnosti dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě. Od roku 2011 pořádá festival Den Architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v roce 2016 za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient