Search
Close this search box.

Delegace z Turnova se zúčastnila oslav dne státnosti Polska

Tak jako Česká republika 28. října oslavila 100 let od svého založení, obdobně slavili i naši sousedé v Polsku 11. listopadu. Na pozvání partnerského města Jawor měla možnost se účastnit oslav delegace z Turnova v čele s místostarostkami Petrou Houškovou a Janou Svobodovou.

Oslavy byly zahájeny kladením věnců u pomníku před radnicí v Jaworu, kde nechyběl ani věnec z Turnova. S upřímným obdivem turnovská delegace sledovala zájem občanů o oslavy. Například tradičního kladení věnců se zúčastnili nejen zástupci města, ale všech spolků, škol a významných institucí v Jaworu.

Po pietním aktu následoval průvod na mši do kostela sv. Martina. Po jejím ukončení se občané mohli těšit na svatomartinské rohlíčky, které rozdávali starosta Jawora Emilian Bera spolu s místostarostkou Janou Svobodovou a dalšími pomocníky.

Průvod od kostela pak nesl několik desítek metrů dlouhou polskou vlajku na náměstí před radnici, kde bylo ke zhlédnutí představení z historie o sv. Martinovi a ke vzniku samostatného polského státu. Českou delegaci potěšila ukázka z proslovu T. G. Masaryka v Polsku z období příprav na vznik obou států. Z toho je patrné, jak oba národy mají k sobě blízko a jak je jejich historie úzce provázána.

Zástupci Turnova a Jawora se pak přemístili do Evropského centra mládeže a zde zahájili výstavu k proměnám měst Jawor a Turnov. Účast na oslavách v Jaworu byla také poslední akcí v rámci česko-polského mikroprojektu „Rozvoj mezikulturní spolupráce Turnov-Jawor“, reg.číslo CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0001506, který je finančně podpořen Evropskou unií prostřednictvím Euroregionu Nisa z Fondu mikroprojektů v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient