Search
Close this search box.

Delegace z Jeseníku navštívila partnerské město Neuburg an der Donau

Křest knihy, výměna zkušeností, spolupráce v oblasti kultury, sportu a spolkového života. Takto v krátkosti by se dala shrnout návštěva v partnerském městě Neuburg an der Donau, které se 9. až 11. listopadu zúčastnila delegace z Jeseníku.

Hlavním důvodem cesty byl křest knihy Konec a začátek, která pojednává o tom, jak se 1. světová válka zapsala do vývoje třech partnerských měst – Jeseníku, Neuburgu a Séte (Francie), a to 100 let po jejím ukončení. Na knize spolupracovaly ředitelky archivů v partnerských městech včetně Jeseníku, publikace je k dostání v IC Katovna. Na křest knihy se jeli představit noví zastupitelé města – 2. místostarosta Václav Urban (PRO Jeseník) a předsedkyně spolku Sudetikus – zastupitelka Martina Seidlerová (Jeseník srdcem).

„Během návštěvy se diskutovaly možnosti další spolupráce, jednou z nich bylo obnovení sportovních her mládeže tří partnerských měst, které se v minulosti pořádaly i v Jeseníku. Další možností bylo uspořádat výměnu muzikantů, jmenován byl Dechový orchestr mladých s mažoretkami. Jesenickým studentům byla nabídnuta možnost přijet na letní školu umění. Přišlo i na nabídku nemocnice v Neuburgu s možnosti stáží pro jesenické doktory,“ uvedla zastupitelka Martina Seidlerová. Debatovalo se také o zapojení studentů do života města. „Místní Rada studentů by mohla přijet do Jeseníku, aby se podělila o to, jaké aktivity dělají a navzájem se s jesenickými studenty inspirovali,“ dodala Seidlerová.

Návštěvu zakončilo pozvání města Neuburg na tradiční lednové koupání v Dunaji a na vyhlášený festival Schlossfest. Německá a francouzská delegace byla na oplátku pozvána na Zahájení lázeňské sezony.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient