Davidová zajela životní závod. Všechny soupeřky nechala v Anterselvě za sebou

Dva roky jsme čekali, až opět český biatlonista vystoupá na nejvyšší stupínek v rámci Světového poháru. Naposledy se to povedlo Gabriele Koukalové v lednu 2017 v Oberhofu. Jelikož tato velmi úspěšná závodnice ukončila kariéru (opravdu navždy?), předpokládalo se, že jí v úspěších zastoupí Veronika Vítková. Té se sice v loňské sezoně dařilo, dosáhla i medailových pozic, nikdy to však nebyla ta nejcennější, zlatá. A jelikož zatím podává velmi špatné výkony, nevypadalo to s atakem na první místa ve „svěťáku“ pro nás vůbec nadějně.

Jenže velký skok letos udělala Markéta Davidová. Ve slovinské Pokljuce dostřílela a doběhla ve vytrvalostním závodě na nečekaném a o toho vynikajícím třetím místě. A dnes svůj talent korunovala prvenstvím ve sprintu v italské Anterselvě.
Jako vždy jí to dobře běhalo, navíc ale zastřílela čistě, což se většině závodnic nepovedlo, a to bylo rozhodující pro dnešní velký český úspěch. „Jsem hlavně strašně ráda za dvě střelecké nuly. Měla jsem sice pomalejší položky, ale preferuju, že se do všech terčů trefím, než bych to jen zběsile odpražila. Běžecky to nebyl můj úplně nejlepší závod, ale jela jsem, co to dalo. Ke konci už jsem vyčerpáním téměř neviděla, ale hnali mě i čeští fanoušci a dopadlo to nádherně,“ líčila Davidová po závodě.
Naše 22letá závodnice vyjela s číslem pět, takže poté v cíli mohla pomyslně odškrtávat jednu soupeřku za druhou. Jedna z největších byla Němka Dahlmeierová, která po poslední položce (obě měla čisté) měla před Davidovou náskok sedmi vteřin a vypadalo to, že našeho benjamínka z první pozice odsune. Jenže dvojnásobné olympijské vítězce docházely síly a nakonec skončila až čtvrtá. A Davidová se tak mohla začít radovat ze životního úspěchu.

„Věděli jsme, že jí to tady bude vyhovovat, že by mohla zajet skvělý výsledek. Ale tohle jsme nečekali. Předvedla skvělý běžecký výkon. Věřili jsme, že v tom posledním kole Dahlmeierová ztratí,“ řekl po závodě spokojený asistent trenéra Jiří Holubec.

Dalším českým závodnicím už se tolik nedařilo. Vítková skončila až na 42. místě, Charvátová s Puskarčíkovou byly o několik míst za ní. Všechny tři se ale spolu s Davidovou nominovaly do sobotního stíhacího závodu.

Světový pohár v biatlonu v Anterselvě (Itálie):
Sprint žen na 7,5 km
1. Davidová (ČR) 21:40,7 (0)
2. Mäkäräinenová (Fin.) +1,7 (1)
3. Röiselandová (Nor.) +3,5 (1)
4. Dahlmeierová (Něm.) +4,2 (0)
5. Vittozziová (It.) +10,2 (1)
6. Hojniszová (Pol.) +10,5 (1)
7. Mironovová (Rus.) +13,8 (0)
8. Wiererová (It.) +15,2 (1)
…42. Vítková (ČR) +1:35,3 (1)
45. Charvátová (ČR) +1:49,7 (2)
49. Puskarčíková (ČR) +1:57,8 (3)
89. Jislová (ČR) +3:50,3 (1)

Stav Světového poháru
1. Wiererová (It.) 532
2. Vittozziová (It.) 520
3. P. Fialková (SR) 460
4. Kuzminová (SR) 445
5. Röiselandová (Nor.) 434
… 32. Davidová (ČR) 139
40. Puskarčíková (ČR) 101
49. Vítková (ČR) 69
69. Charvátová (ČR) 19
78. Jislová (ČR) 10

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak