Search
Close this search box.

Dárci krve převzali ocenění v třinecké nemocnici

Zlatý kříž 3. třídy a Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského převzali ve čtvrtek 22. 11. 2018 v Nemocnici Třinec bezpříspěvkoví dárci krve z Třinecka a okolí.

Za dobrovolné dárcovství nejcennější tekutiny a nezištnou pomoc svým spoluobčanům jim přišli poděkovat také mj. ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, primátorka Třince Věra Palkovská a primářka Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Třinec Věra Farbiaková.

„Velmi si vážíme obětavosti dárců této nejcennější tekutiny a chceme jim společně s Českým červeným křížem a Nemocnicí Třinec vyjádřit velký dík,“ uvedla primátorka, která každému z oceněných předala pozornost v podobě volných vstupů na krytý bazén v Třinci.

Vyznamenání Českého červeného kříže bylo v Nemocnici Třinec uděleno celkem 79 bezpříspěvkovým dárcům krve a krevní plazmy z našeho regionu. Mezi nositele Zlatého kříže ČČK 3. třídy, kteří darovali tuto životodárnou tekutinu už 80krát, se letos zařadilo 25 dárců. Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů převzalo 54 dárců.

Český červený kříž je patronem dárcovství této životadárné tekutiny už od roku 1948. V současnosti si klade za cíl propagovat dárcovství, získávat nové dobrovolníky, a také především morálně vyzdvihnout dárce, kteří poskytují svou krev bez nároku na jakýkoli zisk. Z tohoto důvodu oceňuje bezpříspěvkové dárce krve medailemi prof. MUDr. Jana Janského, objevitele 4 krevních skupin, za 10 odběrů bronzovou, za 20 odběrů stříbrnou a za 40 odběrů zlatou medailí. Za 80, 120 a 160 dosažených odběrů pak předává dárcům Zlaté kříže. Česká republika má dokonce deset rekordmanů, kteří darovali krev 250krát. Za svou nevšední obětavost získali nejvyšší ocenění, plaketu Dar života.

Oblastní spolek ČČK ve Frýdku-Místku eviduje přes 20 tisíc dárců, což řadí náš region ke špici v rámci ČR. Přesto u nás stále chybí ještě zhruba 150 000 dárců a každý nový je stále vítán. Pokud se rozhodnete darovat krev, stačí se objednat se telefonicky na tel. číslech 558 325 175 nebo 558 309 627 a přijít na Hematologicko-transfúzní oddělení nemocnice Třinec. Nepotřebujete žádná předchozí vyšetření či lékařská doporučení. Veškerá poučení, vyšetření a vše potřebné bude vyřízeno přímo zde. Více o darování krve se dovíte na http://www.nemtr.cz/index.php/cs/pacienti-a-navstevnici/pro-darce-krve.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient