Dana Lysáková: Bezpečnost občanů Statutární město Liberec netrápí aneb nic nedostanete

Při páteční večerní bouřce spojené se silným větrem došlo na Králově Háji v ulici Ječná opakovaně ke sražení mohutné větve z již stařičkého dubu letního. Cirka před deseti lety se ještě pyšnil zelenou plechovou cedulí, památka chráněná státem, která zmizela. Dnes je strom již dlouhodobě nebezpečný, část větví je nahnilá. Spadlá dubová větev porostlá již mechem o průměru téměř 30 cm poškodila majetek. O tom, že se nejedná o malý doubek svědčí i skutečnost, že jsme se sousedy naměřili objem kmene ve výši 1 metru obdivuhodných 423 cm. Naštěstí nikdo po běžně užívané veřejné pěšině u paneláků v pozdější večerní době nešel. Byla by to cesta poslední. Lidé zde svépomocí větev rozřezali, bránila vstupu na dvě veřejné cesty. Ale nebezpečí zůstává. Časem to vše snad odklidí Technické služby. V sobotu se přijela na problém podívat i Městská policie a odjížděla s radou, které větve je ještě nutno zajistit či ořezat.
V pondělí po vyřízení tří pojistných událostí jsem informovala úředníky města vzhledem k počasí a příslibům dalších bouřek o nebezpečné situaci a pojistných událostech. Jedná se o odbor náměstkyně pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Ing. K. Hrbkovou (Změna pro Liberec).
Po opakovaných urgencích a příslibu návštěvy úředníků z referátu mi odpoledne telefonicky sdělila pověřená úřednice pouze vzkaz od správkyně zeleně „nic nedostanete, o strom je pečováno, byl ošetřen“. Tolik vzkaz od stolu. O možném nebezpečí ani slovo. Náhrady jdou za pojišťovnou, která je následně bude vymáhat po SML. Náhrada škody nebyla skutečně to nejdůležitější, na co jsem odbor upozorňovala.
Tak snad jen otázka. Co je větší prioritou než lidský život? Co je větší prioritou než prevence pro jeho záchranu?
Musím konstatovat, že místní občany, odpověď nijak nenadchla a zvedla se vlna rozhořčení. Nezájem příslušného odboru o bezpečnost pod vedením Změny je velmi riskantní. Na jaře zdobí město záhony narcisů a ocúnů, ale to je zatraceně málo… Město má daleko větší problémy počínaje stavem městských budov, chodníků, komunikací, chybí zastřešení některých zastávek a mnoho dalších prioritnějších každodenních potřeb včetně odpovídající reakce na bezpečnost vlastních občanů…
Dana Lysáková
zastupitelka za KSČM

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak