Další překážka ke zvolení nové vlády byla překonána. Komunisté podpoří koalici ANO s ČSSD

Na dnešním ústředním výboře komunistické strany došlo k rozhodnutí, že KSČM podpoří vládní koalici složenou z hnutí ANO a strany ČSSD. Budou pro ní hlasovat při vyslovení důvěry. To by mělo proběhnout v první polovině července.

Komunisté nebudou mít na postech ministrů své lidi, ale budou tuto vládu dvou stran tolerovat. Za to ale očekávají prosazení sedmi požadavků – trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšímu nárůstu ceny bydlení a podpora výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů.

Pro tolerování vládní koalice bylo 54 členů komunistického ústředního výboru, 23 bylo proti, jeden se zdržel.

Petr Fiala, předseda ODS dnešní rozhodnutí komunistů komentoval na svém twitteru takto: “O osudu vlády A. Babiše rozhodl Ústřední výbor KSČM. K tomu snad ani není potřeba nic dodávat. Téměř třicet let po listopadu 1989 @AndrejBabis a @jhamacek společně s M. Zemanem přivedli komunisty k moci. ČR stáhli na politické dno.
Bez komentaře neponechal komunistické hlasování ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: “Někdo kvůli funkci udělá cokoli, včetně předání části vlivu na chod státu komunistům, bez státotvornosti, myslí jen na své ambice a ukojí je za jakoukoli cenu. KSČM chce funkce až v první řadě. Mohlo to být jinak. Jen to chce zábrany a prezident by se musel ke všem chovat stejně.”

Nyní dojde k podpisu dohody o toleranci, kvůli které by se měli sejít předsedové ANO, ČSSD a KSČM. Ještě do té doby by však komunisté chtěli, aby se doplnily určité maličkosti. Chtějí mít jistotu, že jejich požadavky budou projednány.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz