Cvičný požár kladenského věžáku přilákal spoustu zvědavců

Ve čtvrtek 6. prosince v devět hodin dopoledne vyhlásilo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje poplach kladenské profesionální jednotce. Tentokrát však pouze v rámci taktického cvičení, jehož námětem byl požár bytu ve 12. patře jednoho ze šestice věžových domů v městské části Rozdělov.

Kladenští hasiči k události vyjeli se dvěma cisternami, automobilovým žebříkem, protiplynovým automobilem a velitelským vozidlem. Jako výpomoc byly povolány dobrovolné jednotky z prvního stupně poplachového plánu, konkrétně z obcí Hřebeč, Braškov a Pchery – každá s jednou cisternou.

Prvotním průzkumem byl potvrzen kouř vycházející z bytu ve 12. patře, kam bylo rozvinuto dopravní vedení s jedním útočným C proudem. Hasiči v dýchací technice následně zahájili kontrolu bytů a evakuaci nájemníků, které podle scénáře cvičení nahradili studenti kladenské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Dubská.

Vlastní hasební práce byly zahájeny po vypnutí elektrického proudu v domě. Evakuace figurantů probíhala po schodišti ve vyváděcích maskách do vstupní haly, kde si „nájemníky“ převzali členové posttraumatického týmu k poskytnutí psychosociální pomoci. Na odvětrání zakouřených prostor pak byla po otevření oken v horním patře nasazena přetlaková ventilace. K objektu byl zároveň přistaven automobilový žebřík, protože jedním z témat cvičení bylo i prověření možnosti ustavení výškové techniky pro případ záchrany osob z oken.

Hasiči si také vyzkoušeli napojení hadice na stabilní rozvod požární vody a kontrolu tlaku v nejvyšším patře. „Každý z těchto věžáků má vlastní vedení ze spodního suterénu, kde jsou i nádrže s vodou a čerpadla, až nahoru. Proto jsme si na horní terase zkusili, jestli je i na střeše dostatečný tlak, který by měl být zajištěn automatickým spuštěním čerpadel po otevření ventilu v jakémkoliv patře,“ vysvětlil velitel zásahu ppor. Martin Paur, velitel sloužící směny C.

„Jako každé cvičení i to dnešní mělo několik cílů. Kromě tradičního ověření dojezdových časů a nasazení potřebného počtu sil a prostředků jsme si chtěli zkontrolovat i nástupní plochy, hlavně pro ustavení výškové techniky. To je asi klasický problém číslo jedna, což se nám potvrdilo i dnes, kdy jsme kvůli zaparkovaným autům nemohli přistavit žebřík na ideální místo. A také jsme si chtěli procvičit možnosti záchrany osob z vyšších pater a seznámit zúčastněné jednotky s problematikou zásahu ve výškových budovách,“ doplnil vedoucí cvičení a velitel kladenské stanice mjr. Bc. Milan Strádal.

Velké množství blikajících červených vozidel s bílými pruhy přilákalo i přes poměrně chladné počasí spoustu kolemjdoucích, kteří zpovzdálí sledovali hasičské rojení kolem jednoho z kladenských monumentů. Věžové domy, kterým se podle jejich vzhledu také říká „chicagské mrakodrapy“, byly postaveny v 50. letech minulého století a patří ke kulturním památkám. Výškou kolem 43 metrů jsou zřejmě nevyššími obytnými stavbami v celém Středočeském kraji.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.