Search
Close this search box.

Čtyřicet dárců krve si na olomoucké radnici vyzvedlo zlaté medaile

Čtyři desítky dobrovolných dárců si převzaly Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského. Dalších šedesát dárců, kteří se slavnostního aktu nezúčastnili, ji dostanou dodatečně.

Dobrovolné dárce přivítal primátor Mirek Žbánek a označil je za naprosto nezastupitelné členy společnosti. „Bez vás by ani ti nejlepší lékaři nic nezmohli, chirurgové by nemohli operovat. Vy jste nezbytnou součástí každého týmu, který lidem v kritické situaci zachraňuje život a vrací zdraví,“ řekl primátor Žbánek.

Podle Lucie Vybíralové z Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc je možné darovat krev až do 65 let. U mužů čtyřikrát, u žen třikrát ročně. Cesta ke zlaté medaili vede přes čtyřicet odběrů a zpravidla znamená zhruba deset let úsilí. Ocenění dárcům předala náměstkyně primátora Markéta Záleská a zástupci Českého červeného kříže. Nejstarší dárkyní byla Jiřina Kubaláková (*1961), která daruje krev od roku 2009, nejmladší pětadvacetiletá Eva Tichavská, jež je dárkyní sedmým rokem.

Aktuálně fakultní nemocnici nejvíce krevní skupiny A+ a 0-. „V době před Vánocemi máme velkou potřebu krve kvůli plánovaným operacím a musíme dárce dokonce obvolávat,“ uvedla Vybíralová. Ročně nemocnice spotřebuje 27 tisíc transfúzních přípravků.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient